Emerytura bliżej niż myślisz?
2014-12-09 12:04
Jak Polacy oszczędzają na emeryturę? © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile IKZE zarobi po 30 latach?
Obecnie polski system emerytalny składa się z trzech filarów: pierwszy jest zarządzany przez ZUS, drugi to OFE, gdzie odprowadzana jest część składki przekazywanej do ZUS, a trzeci – o nim będzie mowa – to dobrowolne oszczędzanie, które może przybrać różne formy. Jego celem jest przede wszystkim zapewnienie nam dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. W ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) osoby pracujące i opłacające składki dzisiaj finansują wypłacane obecnie emerytury. Ze względu na to, że zwiększa się liczba osób starszych przy relatywnie niższej liczbie osób w wieku produkcyjnym, możemy powiedzieć, że w perspektywie kolejnych 30 lat ten system będzie borykał się z problemem załatania dużego deficytu FUS.Należy pamiętać, że wydłuża się nie tylko wiek emerytalny, ale i nasze życie, więc warto zacząć dbać o środki finansowe już dziś. Trzeba wziąć również pod uwagę to, że standard życia na emeryturze zdecydowanie obniża się w stosunku do tego sprzed niej, dlatego tak ważne jest, abyśmy wzięli przyszłość w swoje ręce i odpowiedzialnie podeszli do tematu finansowego bezpieczeństwa na starość
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Jak Polacy oszczędzają na emeryturę?
Oszczędzanie po staropolsku
Polacy od lat preferują popularne, ale mało efektywne sposoby pomnażania pieniędzy, jakimi są lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe, ze względu na gwarancję bezpieczeństwa kapitału.
Z trzecim filarem najczęściej kojarzone są: indywidualne konta emerytalne (IKE), indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz pracownicze programy emerytalne (PPE).
Należy zwrócić uwagę, że początki tych form oszczędzania były trudne, ale ich atrakcyjność rosła w miarę upływu czasu. Warto zatem podkreślić, że już teraz jest w czym wybrać jeżeli chodzi o zachęty podatkowe do oszczędzania.
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe - porównanie
- Konta oszczędnościowe - porównanie
Pierwsze dwa sposoby kuszą ulgami podatkowymi, które nie są dostępne w przypadku zwykłych lokat, rachunków oszczędnościowych czy funduszy inwestycyjnych. I tak np. IKE zwalnia wypłaty z podatku od zysków kapitałowych. Limit wpłat w 2014 r. wynosi 11 238 zł - trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z kolei IKZE daje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w zakresie PIT. Limit wpłat na IKZE na 2014 r. wynosi 4 495,20 zł, czyli 1,2-krotność przeciętnego wynagrodzenia w danym roku. Co ciekawe, w przypadku IKZE wpłaty na konto będzie można odpisać od podstawy opodatkowania, ujmując je w rozliczeniu rocznym PIT. Jest to zasadnicza zaleta i różnica w stosunku do IKE. Jakkolwiek w praktyce jest to tylko odroczenie płatności podatku, ponieważ będziemy go musieli zapłacić w czasie wypłaty środków z konta, to wypłata ta będzie opodatkowana atrakcyjną na dziś 10-procentową zryczałtowaną stopą podatkową. Zmiana ta została wprowadzona w grudniu 2013 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)