eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweMdM po 11 miesiącach

MdM po 11 miesiącach

2014-12-08 17:45

MdM po 11 miesiącach

MdM po 11 miesiącach © drubig-photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przez pierwsze jedenaście miesięcy bieżącego roku kredytobiorcy podpisali ponad 12 tysięcy umów o kredyt w ramach rządowego programu dopłat Mieszkanie dla młodych. Średnia powierzchnia mieszkania wynosiła nieco ponad 53 metry kwadratowe, a domu ponad 83 metry.

Przeczytaj także: Ponad 11 tys. umów w MdM

Część dopłat zostanie wypłacona dopiero w następnych latach obowiązywania programu, co jest następstwem tego, że dofinansowanie jest przekazywane do banku wraz z ostatnią transzą wypłaty kredytu. W ten sposób przyznano dopłaty do zakupu nieruchomości, które zostaną ukończone dopiero w 2017 r.

Kredytobiorcy mogą składać wnioski przez cały rok. Jednak warto pamiętać, że jeśli ktoś chciałby otrzymać dofinansowanie przed 31 grudnia, powinien złożyć wniosek kredytowy w swoim banku odpowiednio wcześniej. Wynika to stąd, że wypłata środków następuje dopiero po podpisaniu umowy kredytowej między bankiem a klientem i powiadomieniu o tym fakcie operatora programu, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego. Ostateczny termin składania wniosków o wypłatę przez instytucje kredytujące do BGK upływa w tym roku 19 grudnia.

Od początku programu czyli od 1 stycznia tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował 14 222 wnioski o dopłatę. Banki kredytujące zawarły już 12 423 umowy kredytowe o łącznej wartości przekraczającej 2 mld 268 mln zł.

Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,27 m2. Uczestnicy programu „Mieszkanie dla młodych” mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego – obecnie jego średnia wielkość to 83,71 m2.

W ciągu 11 miesięcy funkcjonowania programu najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Mazowsza (2 500 wniosków), Pomorza (2 400 wniosków) oraz Wielkopolski (2 230 wniosków). Najmniej wniosków o zakup mieszkań ze wsparciem państwa złożono w województwach opolskim (139 wniosków) i świętokrzyskim (151 wnioski).

fot. mat. prasowe

Liczba wniosków i wysokość przyznanego dofinansowania wg. województw, w tym miast wojewódzkich

Najwięcej wniosków (2,5 tys.) złożono na Mazowszu. Średnia kwota dofinansowania wkładu własnego sięgnęła 64 648 zł.

fot. mat. prasowe

Liczba wniosków i wysokość przyznanego dofinansowania wg. województw, w tym miast wojewódzkich cd.

W Katowicach złożono jedynie 139 wniosków.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: