eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe3 tygodnie na kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

3 tygodnie na kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

2014-12-10 16:22

3 tygodnie na kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

Tylko trzy tygodnie na kredytową decyzję © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od przyszłego roku nabywcy mieszkań nie będą już mogli wnioskować o kredyt hipoteczny z pięcioprocentowym wkładem. Zgodnie z zaleceniami KNF-u, 1 stycznia 2015 r. poziom wymaganych oszczędności wzrośnie do 10% wartości domu lub lokalu. W obliczu tej zmiany wielu nabywców mieszkań zamierza wykorzystać ostatnią szansę na kredyt z wkładem 5%. Prawie wszystkie banki oferujące takie „hipoteki” maksymalnie wydłużyły termin składania wniosków. Mimo tego osoby posiadające niski wkład nie powinny zwlekać do końca grudnia.

Przeczytaj także: Wyższy wkład własny motywuje do zaciągania kredytów

O kredyt z wkładem 5% warto wnioskować przed Świętami


Perspektywa podniesienia minimalnego poziomu wkładu własnego spowodowała wzrost zainteresowania kredytami na 95% mieszkania. Większość banków akceptujących pięcioprocentowy wkład własny chce skorzystać z tej okazji na poprawienie wyników sprzedażowych. W przypadku dziewięciu instytucji wnioski o kredyt na 95% mieszkania można składać do 31 grudnia (patrz poniżej). Dokumenty złożone przed końcem bieżącego roku będą podlegały dotychczasowym zasadom (wkład własny ≥ 5%) – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Na takie preferencyjne traktowanie mogą liczyć tylko kredytobiorcy, którzy dostarczą kompletny wniosek do 31 grudnia b.r. Przedstawiciele banków zwracają szczególną uwagę na konieczność terminowego złożenia wszystkich dokumentów.

Trzy instytucje ustaliły inne reguły kredytowania 95% domu lub lokalu. Najbardziej restrykcyjny jest Plus Bank. Jego klienci mogli wnioskować o kredyt z wkładem 5% jedynie do dzisiaj. W przypadku Getin Banku decydującym kryterium jest termin wydania decyzji kredytowej (najpóźniej 31 grudnia b.r.). Bank Pocztowy wymaga natomiast, aby umowa została podpisana do końca grudnia b.r. Taka zasada wydaje się najbardziej zgodna z dosłownym brzmieniem Rekomendacji S IV (patrz punkt 15.7. tego dokumentu).

Klienci banków, które ustaliły długi termin przyjmowania wniosków nie powinni odkładać ważnych formalności na ostatnie dni grudnia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że po długiej świątecznej przerwie w placówkach banków zjawią się nie tylko nabywcy mieszkań. Wiele innych osób na pewno spróbuje załatwić ważne sprawy przed końcem roku. Wzrost liczby klientów będzie skutkował długimi kolejkami i większym ryzykiem pomyłek. Nerwowa atmosfera nie jest odpowiednia do podejmowania jednej z najbardziej istotnych decyzji finansowych w życiu. Dlatego wniosek o kredyt na 95% lokalu najlepiej złożyć jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość uzupełnienia brakujących dokumentów przed 31 grudnia b.r.

fot. mat. prasowe

Zasady składania wniosków o kredyt hipoteczny

Klienci Plus Banku nie mają już co liczyć, że w tym roku uda im się złożyć wniosek o kredyt z niskim wkładem własnym.


Uczestnicy programu MdM nie muszą bardzo się spieszyć …


Obecnie szczególne powody do pośpiechu mają tylko nabywcy mieszkań, którzy nie zdecydowali się na gromadzenie dziesięcioprocentowego wkładu. Dla pozostałych kredytobiorców koniec roku nie powinien być powodem do stresu. To dotyczy również przyszłych beneficjentów MdM-u. Po 1 stycznia 2015 r. rządowy program będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. Z informacji udzielonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wynika, że zmiany w MdM-ie zostaną wprowadzone dopiero za 7 – 8 miesięcy – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Większość potencjalnych uczestników rządowego programu nie musi obawiać się szybkiej obniżki limitów. W piętnastu województwach od 1 stycznia do 31 marca 2015 r. nadal będą obowiązywać wskaźniki z poprzedniego kwartału. Zmiana ograniczeń cenowych może nastąpić tylko na terenie Pomorza.

W kontekście MdM-u trzeba nadmienić, że spora część uczestników tego programu do 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. nie będzie musiała wnosić wkładu własnego. Dofinansowanie dla rodziców (15% przeliczeniowej wartości lokalu) na ogół wystarczy do pokrycia sumy wymaganej przez bank. W 2015 r. pewien wkład do preferencyjnego kredytu na pewno wniosą single oraz bezdzietni rodzice. Konieczność dopłacenia niewielkiej kwoty będzie wynikała z rozbieżności pomiędzy podstawą naliczania dopłaty oraz faktyczną wartością mieszkania. Już teraz można obliczyć, że w 2015 r. suma wymagana od bezdzietnego beneficjenta MdM-u nie będzie wyższa od 1,00% - 1,50% wartości lokalu (pow. do 50 mkw.).

Andrzej Prajsnar z portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: