eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XI 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XI 2014

2014-12-15 13:43

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking X 2014


Jeżeli chodzi o ofertę dla klientów przypadkowo korzystających z produktów wybranego banku najwyższe łączne oceny za średnią z najlepszych ofert lokat terminowych i kont oszczędnościowych w ostatnich 12 miesiącach zebrały: Idea, Toyota, Meritum, Getin, BIZ i BOŚ – pod tym względem, poza zamianą miejscami pomiędzy Meritum i Getinem – wszystko po staremu.

Najlepsza w depozytach bieżących pozostaje Toyota, z takim samym oprocentowaniem jak przed miesiącem (5,0 proc.), przed Getinem (4,8 proc.) i Ideą (4,0 proc.). Najgorzej wypadły Pekao (2,0 proc.), Pocztowy (2,1 proc.) i PKO BP (2,3 proc.).

W lokatach krótkoterminowych na 1-4 miesiące wygrywa bank, który w innych dziedzinach plasuje się w środku lub końcówce stawki, czyli Deutsche (5,0 proc. – tyle co w październiku). Tuż za nim znalazły się: Idea (4,8 proc.), Meritum (4,7 proc.) oraz Getin (4,4 proc.). Na końcu zestawienia wylądował Bank Pocztowy (1,5 proc.), nieznacznie wyprzedzony przez PKO (1,7 proc.) i Pekao (1,8 proc.).

W lokatach średnioterminowych na 5-8 miesięcy aż sześć banków osiągnęło bardzo podobny wynik, rzędu 3,4 proc.-3,6 proc. To BIZ, Getin, Meritum, BOŚ, Idea i Plus Bank. Stawkę zamykają Pekao, PKO BP, Citi i Deutsche Bank z oprocentowaniem nie przekraczającym 1,9 proc. To i tak więcej niż przed miesiącem, kiedy wynosiło 1,7 proc.

W lokatach długoterminowych, 9-12 miesięcy, powyżej poziomu 4 proc. utrzymuje się jedynie Toyota (4,3 proc.). Drugi w kolejności jest BZ WBK (3,7 proc.), a tuż za nim stoją Idea i BIZ (po 3,6 proc.), które zostawiły daleko w tyle Deutsche Bank oraz Getin ( po 1,7 proc.) - Tabela 3.

fot. mat. prasowe

Średnie oprocentowanie w ostatnich 12 miesiącach

Idea, Toyota, Meritum Bank - w tych instytucjach możemy liczyć na najlepsze oprocentowanie.


Powyższe wykresy ilustrują atrakcyjność oprocentowania oferty w podziale na depozyty bieżące oraz lokaty krótkoterminowe (1-4 miesięczne w tabeli zaznaczone jako 1-4M), średnioterminowe (5-8 miesięczne zaznaczone jako 5-8M) i długoterminowe (9-12 miesięczne lokaty zaznaczone jako 9-12M) w danym banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy temu dla klienta lokującego kwotę 10 tys. zł, przy założeniu, że w danym miesiącu wybierana jest najlepsza oferta bez względu na kanał dystrybucji i bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Banki zostały posortowane wg średniego oprocentowania maksymalnych ofert ze wszystkich miesięcy w analizowanych 4 grupach produktowych (depozyty bieżące, lokaty krótko-, średnio- i długoterminowe). Atrakcyjność oprocentowania została zmierzona w przedziałach reprezentujących 20 proc. najgorszych, 20 proc. słabych, 20 proc. przeciętnych, 20 proc. dobrych i 20 proc. najlepszych ofert. Ocenie poddano wszystkie produkty oszczędnościowe oferowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wyznaczono dla nich w miesiącu maksymalne oprocentowanie w podziale na poszczególne grupy produktów (lokaty terminowe i konta oszczędnościowe), biorąc pod uwagę okres lokowania. Warunkiem wzięcia pod uwagę produktu było saldo lub kwota lokaty w przedziale 10-50 tys. zł.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: