Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XI 2014
2014-12-15 13:43
Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking X 2014
Pod względem najwyżej oprocentowanych depozytów bieżących dostępnych w listopadzie (10-50 tys. zł salda) po raz kolejny najlepszy wynik, rzędu 5 proc. - osiągnęła Toyota. Nieźle wypadło również 4 proc. w BIZ Banku i Getinie. Zaledwie 1,23 proc. dawał Credit Agricole.
W kategorii lokat terminowych na 1-36 miesięcy dostępnych w oddziałach banków pierwsze miejsce ponownie obroniła Idea (5 proc. na 3 miesiące). Po raz kolejny najgorzej wypadł BGŻ, oferując 1 proc. na 24 miesiące.
W kanale bankowości elektronicznej jest więcej banków, które dobrze płacą. Po 5 proc. można było zyskać w Idei (3 miesiące), Meritum (2 miesiące) i w Deutsche Banku (2 miesiące). Zaskoczeniem nie jest słaba oferta Citi Handlowego (tylko 1,15 na 24 miesiące).
W dziedzinie lokat progresywnych nie ma już żadnego banku, który płaciłby 4 proc. (tyle dawał Pocztowy na 36 miesięcy w październiku). Najwyższe oprocentowanie wciąż oferuje w tej kategorii Pocztowy, jednak w listopadzie wynosiło ono 3,5 proc. na 36 miesięcy. Jeszcze raz rozczarowały Pekao, PKO i Deutsche odpowiednio – 1,46 proc. na 13 miesięcy, 1,6 proc. na 36 miesięcy oraz 1,65 proc. na 12 miesięcy - Tabela 4.
Ta tabela jest najbardziej przydatna dla klientów banków zastanawiających się, której instytucji właśnie teraz powierzyć swoje oszczędności. Widać po niej, że w listopadzie wiele instytucji zdecydowało się na obniżenie oprocentowania oferowanych produktów.
– W poprzedniej edycji naszego rankingu nie brakowało banków, w których oprocentowanie spadło o 50, a nawet 80 pkt. baz. W listopadzie wciąż była to zauważalna tendencja, szczególnie w kategorii lokat progresywnych. Mimo to kilka banków z czołówki rankingu – Toyota (depozyty bieżące), Idea (lokaty terminowe w oddziałach i internecie), Meritum i Deutsche Bank (lokaty terminowe w internecie) - nie zdecydowało się na ten ruch. Dzięki temu, zakładając depozyt w listopadzie, w wybranych instytucjach wciąż można było liczyć na takie same odsetki jak w październiku. Oszczędzającym pomogła listopadowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Biorąc pod uwagę, że w grudniu RPP podjęła taką samą decyzję, a także uwzględniając występujące w ostatnim miesiącu roku efekty sezonowe, można przyjąć, że w grudniu klienci banków wciąż będą mogli znaleźć przyzwoicie oprocentowane produkty – podkreśla Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting.
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie oferty banków w listopadzie 2014
fot. ullrich - Fotolia.com
Doczekaliśmy się kolejnej edycji Rankingu Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków
O publikacji
Ranking Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków to unikalna publikacja opracowana na podstawie analizy oprocentowań złotowych produktów depozytowych oferowanych klientom detalicznym, dostępnych w regularnej ofercie banków bez uwzględniania negocjowanych stawek oprocentowań, ofert specjalnych, w tym dedykowanych wąskiej grupie klientów produktów oszczędnościowych powiązanych produktowo bądź sprzedażowo z produktami inwestycyjnymi lub ubezpieczeniowymi (w tym polisolokat, programów systematycznego oszczędzania, programów oszczędnościowo-inwestycyjnych, rentowych, emerytalnych zwłaszcza zawierających ubezpieczenie w formie alokacji części lub całości środków w UFK bądź jednostki TFI), a także produktów typu saverów, o ile konstrukcja produktu pozwala na jego analizę w kontekście wymaganego minimalnego salda podlegającego analizie. W raporcie uwzględniono oprocentowanie efektywne produktów depozytowych bieżących (konta oszczędnościowe, konta osobiste z wysokim oprocentowaniem oraz lokaty 1-dniowe) oraz depozytów terminowych (lokaty terminowe w bankowości oddziałowej i internetowej oraz lokaty progresywne). Ranking ma na celu dostarczenie informacji na temat jakości oraz atrakcyjności oferty oszczędnościowej poszczególnych banków.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)