3 nowe spółki w RESPECT Index
2014-12-19 16:10
Przeczytaj także: GPW: RESPECT Index powiększony o 4 spółki
- 79% spółek prowadzi regularny dialog z wybranymi kluczowymi grupami interesariuszy (w 2013 r. - 78%).
- 71% spółek przygotowuje raporty w oparciu o wytyczne GRI (w 2013 r. - 61%). 42% poddaje ww. raporty niezależnej weryfikacji (w 2013 r. - 26%).
- 50% spółek opracowało strategię odpowiedzialnego biznesu, która definiuje cele spółki w zakresie odpowiedzialnego biznesu i działania służące realizacji celów, określa mierniki, zasady monitoringu i ewaluacji przyjętych celów, pokazuje podejście spółki do dialogu z kluczowymi interesariuszami i jest powiązana ze strategią biznesową (w 2013 r. - 43%). 38% spółek monitoruje realizację ww. strategii (w 2013 r. - 22%)
- 67% spółek ustanowiło rzecznika ds. etyki lub komisję ds. etyki, których działalność jest raportowana zarządowi (w 2013 r. - 61%).
- 92% spółek posiada politykę i procedury w zakresie zarządzania ryzykiem. 83% uwzględnia w procesie zarządzania ryzykiem kategorie ryzyk środowiskowych i społecznych (w 2013r. - 65%). 83% prowadzi monitoring ryzyk (w 2013 r. - 65%).
- 71% spółek przeprowadza kompleksowy przegląd kluczowych elementów systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem, a raport z przeglądu prezentowany jest zarządowi i radzie nadzorczej (w 2013 r. - 74%).
RESPECT Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku, kiedy ogłoszono pierwszy skład indeksu.
Zgodnie z obecną formułą, badanie spółek i rewizja składu indeksu jest przeprowadzana raz w roku, w jego drugiej połowie. Skład indeksu jest wyłaniany spośród największych spółek giełdowych z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
RESPECT Index obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW, działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego (ang. corporate governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem czynników środowiskowych, społecznych i ekonomicznych (ang. ESG – Environmental, Social, Governance). Trafiają do niego spółki, które przeszły weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, w zakresie wyżej wymienionych obszarów, a także audyt prowadzony przez partnera projektu, którym od jego pierwszej edycji jest firma Deloitte.
Udziały spółek w indeksie są określane na takich samych zasadach, jak w przypadku innych indeksów giełdowych, a więc pod uwagę brane są akcje w wolnym obrocie, przy czym wagi największych spółek są ograniczane do 25%, gdy liczba uczestników jest mniejsza niż 20 spółek lub do 10% w pozostałych przypadkach.
Od pierwszej publikacji 19 listopada 2009 roku do grudnia 2014 r. stopa zwrotu indeksu RESPECT Index wyniosła 70%.
Przeczytaj także:
Znamy nowy RESPECT Index. Tylko 1 nowa spółka w składzie
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)