Plany finansowe Polaków 2015
2014-12-28 00:46
Plany finansowe Polaków 2015 © mnimage - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2016
Już wkrótce koniec roku. Nadchodzi zatem czas podsumowań. Jaki ten rok był dla Polaków, jeżeli chodzi o sytuację finansową? Autorzy raportu uważają, że specyficzny i nieco odmienny niż jego poprzednicy. Na konsumpcję, oszczędzanie, inwestycje czy kredyty największy wpływ miało ożywienie koniunktury oraz wzrastające zatrudnienie. Istotne były również decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oraz mało stabilna sytuacja geopolityczna.OSZCZĘDZANIE: coraz większy optymizm Polaków
Badania przeprowadzone dla Deutsche Bank wykazały, że w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku respondenci oszczędzali głównie z myślą o niespodziewanych wydatkach - ponad 1/3 z nich wskazała, że odkłada pieniądze na tzw. „czarną godzinę” (prawie 34 proc. ankietowanych). Większość badanych nie miała w planach żadnych większych wydatków.
W tegorocznym sondażu jedna czwarta respondentów deklarowała, że odkłada pieniądze na wykształcenie dzieci (25 proc.).
fot. mat. prasowe
Cel oszczędzania
Zaskakująco kształtowały się opinie respondentów dotyczące oszczędzania na emeryturę. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Deutsche Bank w kwietniu 2014 r., odkładanie z myślą o emeryturze deklarowało 13 proc. badanych – co oznaczało wyraźny spadek na przestrzeni ostatnich dwóch lat (z 20 proc. w 2012 r.). Jednak w innym badaniu, przeprowadzonym w końcówce tego roku, dotyczącym planów finansowych na 2015 r., liczba osób, które miały zamiar zdecydować się na program długoterminowego oszczędzania na emeryturę, zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, przyczyn wzrostu zainteresowania produktami pozwalającymi na samodzielne zabezpieczenie przyszłości upatruje w debacie, jaka odbyła się wokół reformy emerytalnej.
- Z analizy danych wskaźnikowych widać, że efekt szoku kryzysem został zastąpiony efektem oswojenia – komentuje prof. dr hab. Małgorzata Bombol z Instytutu Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie specjalizująca się w problematyce rynkowych zachowań konsumentów. - Uwidoczniły się także strategie adaptacyjne, takie jak racjonalizacja wydatków bieżących, czy odkładanie w czasie kosztownych zakupów. W niektórych grupach konsumentów zostały one zrealizowane na tyle dobrze, że o kryzysie praktycznie zapomniano – dodaje.
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe
- Konta oszczędnościowe
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne
INWESTYCJE: w poszukiwaniu alternatywy dla lokat
W związku z utrzymującymi się na bardzo niskim poziomie stopami procentowymi, najpopularniejsze produkty oszczędnościowe, takie jak lokaty terminowe, traciły na atrakcyjności, a Polacy chętniej szukali alternatywnych rozwiązań. Duża część klientów oceniająca produkt po jego nominalnym oprocentowaniu, szukała wyższych zwrotów np. w funduszach inwestycyjnych.
Badanie opinii przeprowadzone w połowie roku przez Deutsche Bank pokazuje, że jeden na dziesięciu Polaków posiadał w tamtym momencie jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a kolejne 16,2 proc. posiadało je w przeszłości. Plany zakupu jednostek w ciągu następ¬nych 12 miesięcy zadeklarowało 4 proc. badanych. Zdecydowana większość Polaków (59 proc.) nie miała jed¬nak zamiaru w ten sposób inwestować, a 10 proc. respondentów w ogóle nie wiedziało, czym są fundusze.
Ponad połowa badanych (53 proc.) uważała, że podstawową motywacją do inwestowania w fundusze jest chęć osiągnięcia większego zysku, niż na lokacie w banku.
fot. mat. prasowe
Powody inwestowania w jednostki TFI
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)