eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKPF: pośrednictwo kredytowe II kw. 2014

KPF: pośrednictwo kredytowe II kw. 2014

2014-12-23 13:15

KPF: pośrednictwo kredytowe II kw. 2014

Jaka koniunktura na kredyty mieszkaniowe w II kw. 2014 roku? ©  bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

+13 procent - o tyle w drugim kwartale 2014 roku wzrosła wartość umów kredytu hipotecznego zawartych przez firmy pośrednictwa finansowego, zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. To dość dobry wynik, jednak eksperci twierdzą, że mógłby on być zdecydowanie wyższy. Na przeszkodzie stanęło tu jednak zaostrzenie warunków, jakim musieli sprostać kredytobiorcy. Nie pomógł nawet dość wysoki popyt.

Przeczytaj także: KPF: pośrednictwo kredytowe 2012 - 2013

POŚREDNICY KPF NA TLE CAŁEGO RYNKU


4.193 umowy kredytowe - to bilans działalności pośredników kredytowych skupionych w KPF za drugi kwartał bieżącego roku. Taki wynik oznacza niemal 8-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedzającego kwartału, jeżeli jednak tę liczbę odniesiemy do analogicznego okresu 2013, uznanego przez specjalistów za najgorszy dla kredytów mieszkaniowych w Polsce, to osiągnięty wzrost (będący wprawdzie sygnałem poprawy na rynku kredytów hipotecznym), trudno uznać za spektakularny. Lapidarnie rzecz ujmując – taki biznes, jaka aktywność banków.

Efektywność funkcjonowania sektora pośrednictwa najlepiej mierzy tzw. wskaźnik penetracji, pokazujący udział procentowy zawartych umów kredytowych przez pośredników w ogólnej ilości i wartości udzielonych kredytów. W przypadku liczby umów w I półroczu 2014 wskaźnik ten, obliczony dla firm członkowskich KPF, wyniósł 8,3%. Dla porównania – w analogicznym okresie 2012 – 6,9%, a 2013 – 9,5%. Na względnie wysoki wskaźnik w zeszłym roku wpływ wywarł zapewne pośpiech, towarzyszący zaciąganiu kredytów zarówno z uwagi na wygasanie programu „Rodzina na Swoim”, jak i ogłoszoną przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendację S, dotyczącą wkładu własnego.

Przydatne linki:
Kredyty hipoteczne


Wartość wolumenu sprzedaży Członków KPF wyniosła 1,92 mld PLN, a za całe półrocze – ponad 3,7 mld PLN. Z kolei wartość całego rynku zamknęła się kwotą 19,8 mld PLN. Oznacza to, że udział pośredników zrzeszonych w KPF, w ogólnej wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych kształtował się na poziomie 18,7%. Wzrósł on w porównaniu z pierwszymi półroczami 2012 i 2013 roku – wówczas sięgał odpowiednio 12,9% i 17,4%.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość umów kredytu hipotecznego, zamkniętych przez pośredników kredytowych

Pośrednicy kredytowi, skupieni w KPF, w II kwartale 2014 roku zamknęli 4.193 umowy kredytowe.


Natomiast udział całej branży pośrednictwa, rozumianej jako podmioty zrzeszone w KPF i Związku Firm Doradztwa Finansowego, wyniósł w I półroczu 2014 44%.
– Różnicy obliczonej dla firm członkowskich KPF i łącznie dla całego sektora nie należy w żadnej mierze postrzegać negatywnie. Polski rynek charakteryzuje wysoki wskaźnik koncentracji. Wystarczy powiedzieć że łączna sprzedaż firm z grupy Getin/Noble przewyższa sprzedaż pozostałych, liczących się graczy na rynku – zauważa dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.

CO WPŁYWA NA AKCJĘ KREDYTOWĄ?


Pośrednicy odczuwają skutki zarówno skutki kondycji finansowej gospodarstw domowych (strona popytowa), jak i polityki banków (strona podażowa).
– Polityka niskich stóp procentowych może mieć dla nich pozytywny rezultat z punktu widzenia potencjalnego popytu, ale również negatywny, zważywszy, że banki muszą bronić słabnącego dochodu odsetkowego. Skutki tych przeciwstawnych tendencji na rynku poznamy w niedalekiej przyszłości, i będą one w znacznym stopniu uzależnione od jakości portfeli kredytowych oraz od skuteczności narzędzi do radzenia sobie z jednak rosnącą nieregularnością należności w tym obszarze – analizuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: