Postanowienia noworoczne: kredyt czy chwilówka?
2014-12-31 00:45
Jak finansować postanowienia noworoczne? © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wniosek o kredyt na wakacje 2021. Co musisz wiedzieć?
W okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i hucznego świętowania Nowego Roku spora część Polaków doświadcza zbyt dużej dawki stresu związanego ze znacznie zwiększonymi wydatkami. Jest to bolesne szczególnie dla tych, którzy właśnie w tym okresie mają wyraźne kłopoty z zachowaniem swojej płynności finansowej, i muszą mocno się zastanawiać, skąd wziąć pieniądze, by tradycji stało się zadość. Na szczęście okres ten powoli dobiega końca i coraz więcej osób z wyraźną ulgą zaczyna myśleć o nadchodzącym karnawale. Z karnawałem wiąże się głównie zabawa, ale przecież to także początek nowego roku. A wraz z nim pojawiają się nowe nadzieje, nowe plany i postanowienia. Budzi to u większości ludzi także pokłady nowych sił, które warto byłoby włożyć w realizację zamierzeń.Lubimy planować
Prawie połowa Polaków przygotowuje listy z postanowieniami noworocznymi, wśród których dominuje chęć zadbania o samego siebie, zdobycie lepszej pozycji zawodowej oraz poprawa w sferze finansów osobistych, co sprawi, że zarządzanie domowym budżetem stanie się łatwiejsze. Niestety, problem jest tylko taki, że jedynie niewielkiej liczbie optymistycznych planerów udaje się swoje cele zrealizować. Powodów zazwyczaj bywa wiele, jednak najczęstszym jest brak motywacji w dłuższym okresie czasu. Większości sił wystarcza jedynie do pierwszego poważniejszego wysiłku, który trzeba włożyć, żeby w postanowieniu wytrwać.
fot. bzyxx - Fotolia.com
Jak finansować postanowienia noworoczne?
Jak zwiększyć szanse na realizację zamierzeń
Postanowienia noworoczne będą miały większą szansę na realizację, jeśli zostaną sformułowane jasno, konkretnie, w wyznaczonym horyzoncie czasowym. Musimy pamiętać o tym, że aby zrealizować ważny dla nas cel, nie wystarczy o nim pomyśleć i czekać. Trzeba być konsekwentnym i kreatywnym w poszukiwaniu narzędzi, które określony cel pomogą zrealizować. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że naszym celem jest zaoszczędzenie pieniędzy na wymarzoną podróż wakacyjną. Jeśli powiemy sobie tylko „będziemy od jutra oszczędzać”, prawdopodobnie niewiele uda nam się tu osiągnąć. Aby zwiększyć nasze szanse, powinniśmy ściśle zaplanować sposoby naszego oszczędzania – np. postanowić, że co miesiąc będziemy odkładać określony procent bieżących dochodów, że zamiast jadać na mieście zaczniemy gotować w domu etc. Takie podejście z pewnością da nam możliwość stałej kontroli nad realizacją ważnego dla nas celu, a jednocześnie ograniczy ryzyko, że zdemotywowani brakiem efektów przestaniemy go realizować szybciej niż zamierzaliśmy. Nasza motywacja będzie jeszcze większa, gdy nie postawimy sobie zbyt wyśrubowanych wymagań np. nierealistycznych terminów lub kwot, które powinniśmy zaoszczędzić. Rozsądne podejście do zadania na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo, że szybko damy za wygraną. Tym samym nasza wymarzona podróż stanie się znacznie bardziej realna.
Przydatne linki:
- Kredyty gotówkowe
- Szybkie pożyczki gotówkowe
- Kalkulator kredytowy
Jak finansować postanowienia noworoczne
Planów noworocznych może być tyle, ile osób je podejmujących. Każdy plan jest indywidualnym zbiorem naszych marzeń i zamierzeń. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i swoje pomysły możemy realizować w oparciu o zgromadzone wcześniej oszczędności lub na bieżąco z pensji, to mamy jeden kłopot mniej. Jeśli jednak nie stać nas na to z własnych zasobów, pozostaje konieczność poszukiwania zewnętrznego finansowania. Tu pojawia się pytanie: zaciągnąć kredyt w banku lub u pośrednika czy może wziąć szybką pożyczkę? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, każde ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Poniżej postaramy się je pokrótce omówić.
Kredyt gotówkowy w banku
Kredyty gotówkowe udzielane są przez wszystkie banki działające w Polsce. To one jeszcze do niedawna stanowiły o sile sektora bankowego, generując największe przychody bankom. Dziś, po wejściu w życie kilku ograniczeń nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w postaci rekomendacji oraz wyraźnym spowolnieniu w sektorze kredytów konsumpcyjnych w Europie, sytuacja wydaje się być ustabilizowana. Banki chętniej udzielają kredytów, jednak pod pewnymi warunkami.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)