eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRok 2014 w liczbach czyli od emerytury po dług państwa

Rok 2014 w liczbach czyli od emerytury po dług państwa

2015-01-02 12:01

Przeczytaj także: Konieczne dodatkowe oszczędzanie na emeryturę


2 proc.


Tyle wynosi podstawowa stopa procentowa NBP. Do październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wynosiła 2,5 proc. W listopadzie, mimo oczekiwań, nie podjęto decyzji o kolejnej obniżce. Niewykluczone, że dojdzie do niej jeszcze w przyszłym roku, choć zależeć to będzie od sytuacji w gospodarce. Obecny poziom stóp procentowych jest najniższy w historii.

2,06 proc.


Tyle w połowie grudnia wynosiła 3-miesięczna stawka WIBOR, która najczęściej jest stosowana przez banki jako podstawa do ustalania oprocentowania kredytów. Od początku roku do początku czerwca wynosiła ona około 2,7 proc. Szybciej zaczęła spadać od sierpnia. W pierwszych dniach listopada spadła nawet poniżej 2 proc.

1,01 proc.


Tyle wynosiło według GUS średnie oprocentowanie depozytów w bankach na rachunkach bieżących w trzecim kwartale. W tej formie Polacy trzymali w październiku prawie 283 mld zł.

2,7 proc.


Tyle, według wyliczeń NBP, wynosiło średnie oprocentowanie lokat bankowych w październiku dla terminów od 1 do 3 miesięcy. Za lokaty o okresie od 6 do 12 miesięcy, banki oferowały odsetki w średniej wysokości 2,4 proc.

569,3 mld zł


Taką kwotę zgromadziły gospodarstwa domowe w formie depozytów w bankach na koniec II kwartału. To ponad dwa razy tyle, ile mieliśmy pod koniec 2008 r.

-3,5 proc.


O tyle spadł w ciągu roku indeks WIG20, grupujący największe spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Dla porównania, w tym czasie wskaźnik giełdy niemieckiej zyskał na wartości 1,5 proc., a nowojorski S&P500 wzrósł o 9 proc. Po 8-12 proc. w górę poszły indeksy w Sofii i Bratysławie.

-0,6 proc.


Tyle wyniósł spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli tzw. wskaźnik inflacji w listopadzie. Inflacja utrzymuje się na bardzo niskim poziomie od kilkunastu miesięcy. W kwietniu 2013 r. tempo wzrostu cen zmniejszyło się do poniżej 1 proc. Deflacja, czyli spadek cen, pojawiła się po raz pierwszy w lipcu 2014 r. i utrzymuje się od czterech miesięcy.

709,3 tys.


Tyle mieszkań w budowie było na koniec III kwartału 2014 r. To najwięcej od końca 2012 r. W II kwartale tego roku odnotowano także rekordowo wysoką, wynosząca 736,6 tys. liczbę mieszkań w budowie. Od początku 2014 r. roku oddano do użytkowania 33,7 tys. mieszkań.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: