KDPW podsumowuje 2014 rok
2015-01-05 16:27
KDPW dostosowywała się do nowych ram rynków finansowych © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: KDPW: negocjowana pożyczka papierów wartościowych już dostępna
W ostatnim miesiącu minionego roku izba rozliczeniowa KDPW_CCP zgłosiła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o poszerzenie autoryzacji w zakresie rozliczanych instrumentów. Wniosek dotyczył denominowanych w euro instrumentów z rynku międzybankowego oraz rozszerzenia zabezpieczeń o walutę euro i euroobligacje.- To wyraz dbałości o zapewnienie kompleksowej oferty posttransakcyjnej dla uczestników – w tym przypadku sektora bankowego. Wraz z wejściem w życie obliga europejskiego, banki będą miały gotowe, korzystniejsze rozwiązanie na krajowym rynku, wykorzystujące istniejące synergie w usługach świadczonych na rzecz rynku przez Grupę KDPW – powiedziała Iwona Sroka, prezes KDPW i KDPW_CCP.
W 2015 r. planowane jest wprowadzenie obsługi rozliczania i zabezpieczenia transakcji na obligacjach i transakcjach repo z rynku Treasury BondSpot Poland (TBSP). Z kolei w KDPW przeprowadzane będą prace związane z przygotowaniem do autoryzacji centralnego depozytu zgodnie z unijnym rozporządzeniem CSDR. Przeprowadzona zostanie również standaryzacja i automatyzacja obsługi kolejnych zdarzeń korporacyjnych oraz wdrożenie komunikatów opartych o normę ISO 20022.
fot. mat. prasowe
Usługi post-trade w regionie CEE
W ostatnich kilku latach w Grupie KDPW zrealizowano szereg projektów rozwojowych, dzięki którym oferuje ona rynkowi komplementarny pakiet usług, wychodzący poza zakres tradycyjnych usług depozytowo-rozliczeniowych – na równi ze swoimi odpowiednikami z Francji, Niemiec, Włoch, Danii, Hong-Kongu czy Australii. Grupa KDPW zapewnia usługi w zakresie: rozrachunku, rozliczeń, obsługi corporate actions, gromadzenia danych, a także zadania agencji numerującej, aby zapewnić kompletną i atrakcyjną obsługę polskich firm inwestycyjnych i inwestorów, a także podmiotów zagranicznych operujących na polskim rynku finansowym. Dzięki temu pod względem oferty usług post-transakcyjnych polski rynek kapitałowy wypada najlepiej na tle regionu.
- Wysoki poziom dotychczasowego rozwoju instytucji infrastrukturalnych na rynku kapitałowym w Polsce oraz systematycznie pozyskiwane autoryzacje na świadczenie usług posttransakcyjnych w UE, umożliwiają budowę międzynarodowych kompetencji w Grupie KDPW – dodała Iwona Sroka.
Grupa KDPW nie tylko zapewnia najszerszy wachlarz usług w obszarze obsługi rynku finansowego w regionie CEE, ale w zakresie oferowanych usług posiada także wymagane autoryzacje europejskie, które potwierdzają zgodność jej usług z międzynarodowymi regulacjami i otwierają drogę do świadczenia usług w całej Unii Europejskiej. Fakt ten znacząco podnosi wiarygodność polskiego rynku finansowego na arenie międzynarodowej i jest swoistą gwarancją jakości usług post-transakcyjnych oferowanych w Polsce.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)