Najlepsze i najgorsze spółki z WIG20 w 2014
2015-01-07 12:03
PKN Orlen najlepszą spółką z WIG20 © AshDesign - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spółki z WIG20 powinny pomóc hossie
Poza podium, ale ze wzrostami dwucyfrowymi znalazły się akcje Asseco Poland (17,9%) i PZU (15,3%). Najbardziej negatywnie wśród największych spółek warszawskiej giełdy w minionym roku wypadły akcje JSW, które straciły na swojej wartości aż 68,5%. Przedostatnia spółka w rankingu – ukraiński Kernel zmniejszył swoją kapitalizację o 25,2%. Cały indeks WIG20 w 2014 roku zanotował spadek o 3,5%. Poniżej prezentujemy stopy zwrotu uzyskane przez akcje wszystkich firm z WIG20 w 2014 r. z uwzględnieniem dywidend.fot. mat. prasowe
Najlepsze spółki z WIG20
Warto zauważyć, że spółki z dodatnim wynikiem miały duży udział w składzie indeksu WIG20. Gdyby nie to, wówczas przewaga firm z kurczącą się kapitalizacją oraz ich większa skala, doprowadziłaby do znacznie większego spadku całego indeksu. Ze spółek o największym znaczeniu najgorzej wypadł PKO BP (-7,7%). Na ostatni dzień grudnia 2014 r. średnia wartość wskaźnika C/WK dla indeksu WIG20 wynosi 1,31, a C/Z 19,26.
Najlepsze spółki z WIG20 w 2014 r.
1. PKN Orlen +23,4%
Akcje Polskiego Koncernu Naftowego (posiadającego m.in. 6 rafinerii i największą sieć stacji benzynowych w Polsce) mocno rosną od września 2014 r., kiedy to przełamały półtoraroczny trend spadkowy. Silnym argumentem za wzrostami jest rosnąca marża rafineryjna generowana przez spółkę. W listopadzie bieżącego roku wyniosła ona 6,3 USD. Była to najwyższa wartość od października 2012. Przypomnijmy, że modelowa marża rafineryjna to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży produktów (benzyny, diesla i ciężkiego oleju napędowego), a kosztami (koszty wsadu ropy oraz pozostałych surowców). Wzrostom marży sprzyja niewątpliwie silnie spadająca cena ropy na światowych rynkach. Negatywnie na spółkę w ostatnich latach wpływa posiadana rafineria w Możejkach, która skutecznie została odcięta od dostaw surowca najtańszym źródłem, czyli gazociągiem. Jednak wysoki poziom marż rafineryjnych pozwala obecnie niwelować straty z tego źródła. Potencjalnym zagrożeniem jest przystosowanie rafinerii spółki do rosyjskiej ropy, a w scenariuszu nasilającego się konfliktu na linii UE-Rosja może być to istotnym czynnikiem ryzyka.
2. PGE +22,1%
Cały sektor spółek energetycznych zaliczył 2014 rok do jednego z najlepszych okresów pod względem wzrostów kapitalizacji. Największy wzrost wartości zanotowały akcje Energi, która jest jednak ujmowana w mWIG40. Silnym argumentem dla strony popytowej na walorach PGE była wartość dywidendy wypłaconej w poprzednim roku, która wyniosła 1,1 zł na akcję i dawała ponad 5% stopy dywidendy. Instytucje wydające rekomendacje dla akcji PGE w drugim półroczu tego roku, wyceniali średnio jedną akcję w okolicy 22 zł. Analitycy zwracają jednak uwagę, że PGE jako największa spółka energetyczna w kraju będzie musiała ponieść bardzo duże wydatki inwestycyjne na budowę nowych elektrowni (wraz z elektrownią atomową) oraz modernizację infrastruktury przesyłowej. To z kolei może obniżyć zdolności do wypłaty sowitych dywidend w kolejnych latach.
3. Tauron +20,2%
Tauron jako drugi przedstawiciel dobrze radzącego sobie sektora energetycznego zmuszony jest również do dużych inwestycji. Wiele jego aktywów wytwarzających energię elektryczną będzie w najbliższych latach wyłączanych i w ich miejsce spółka musi wybudować nowe moce wytwórcze. Silną stroną spółki działającej głównie na Śląsku, pozostaje własne ramię wydobywcze węgla, który niemal w całości konsumowany jest we własnych elektrowniach. Największy udział w zyskach w 2014 r. ma segment dystrybucji. Tauron wśród spółek energetycznych na GPW ma najwyższy wskaźnik zadłużenia, a najniższą wartość wskaźnika C/WK (na koniec 2014 r. 0,49)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)