Najlepsze i najgorsze spółki z WIG20 w 2014
2015-01-07 12:03
Przeczytaj także: Spółki z WIG20 powinny pomóc hossie
4. Asseco Poland +17,95%
Akcjonariusze Asseco Poland od 2008 r. nie doświadczyli dużych wahań akcji swojej spółki i to pomimo dużych perturbacji w tym czasie na światowych rynkach. Końcówka 2014 r. przyniosła jednak duży ruch wzrostowy, który pozwolił na przełamanie maksimów z ostatnich 6 lat. Spółka w ostatnich miesiącach otrzymała pozytywne rekomendacje. Analitycy wskazują na dobre perspektywy dla przyszłej wartości dywidendy, wzrost generowanych przychodów, dalszą, międzynarodową ekspansję spółki oraz zmniejszający się szereg ryzyka dla spółki. Sama spółka deklarowała na początku roku koncentracje na organicznym rozwoju i jak widać po rosnących wynikach finansowych, przynosi to już efekty. Przedstawiciel zarządu spółki na ostatniej konferencji wynikowej nie wykluczył akwizycji w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak zaznaczył, że nie należy oczekiwać dużego przejęcia.
5. PZU +15,3%
PZU jako zdecydowany lider rynku ubezpieczeń w Polsce oraz w naszym regionie Europy, wygenerował w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. zbliżone wyniki finansowe względem 2012 i 2013 roku. Kursowi akcji sprzyja od wielu lat wysoka wartość wypłacanych corocznie dywidend mierząc je chociażby wskaźnikiem stopy dywidendy. W zeszłym roku wypłacono 54 zł dywidendy na jedną akcję. Większościowy udziałowiec PZU jakim jest Skarb Państwa, „lubi” otrzymywać od tej spółki solidne wypłaty z osiągniętych zysków, na czym korzystają pozostali akcjonariusze. Do najważniejszych wydarzeń w PZU w minionym roku należy zaliczyć przejęcie kilku spółek ubezpieczeniowych od Grupy RSA za ok. 360 mln euro. PZU kupił funkcjonujący w Polsce Link4, liderów rynków litewskiego -Lietuvos Draudimas AB i łotewskiego - AAS Balta oraz estońską firmę Codan Forsikring A/S.
Spółki z WIG20 największymi spadkami w 2014 r.
1. JSW -68,5%
Lider spadków w WIG20 mógł być tylko jeden. Pogrążona w trendzie spadkowym od samego początku obecności na GPW Jastrzębska Spółka Węglowa zanotowała w poprzednim roku coraz gorsze wyniki finansowe w poszczególnych kwartałach względem porównywalnych okresów. Po 9 miesiącach 2014 r. jej strata netto wyniosła 302,6 mln zł, a cały rok jak sama twierdzi zamknie pod kreską. Spółce najbardziej ciążą spadające ceny głównych produktów jakie wytwarza, czyli koksu, węgla koksowego i węgla energetycznego. Wysoki udział kosztów stałych (w tym przede wszystkim wynagrodzeń górników) oraz niewielka zdolność do ich redukcji skutecznie pogrąża kondycje finansową JSW. Kursowi akcji w 2014 roku zaszkodziła najprawdopodobniej również transakcja kupna KWK Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej. Wielu analityków negatywnie oceniło kwotę, którą JSW zapłaciła za przejęte aktywa (1,49 mld zł). I mimo deklaracji ze strony zarządu o chęci cięcia kosztów pracowniczych oraz wskazywaniu, że JSW posiada unikalne aktywa, a kurs akcji oderwał się od wartości aktywów to trend spadkowy trwa w najlepsze.
2. Kernel -25,2%
Akcje ukraińskiego potentata, zajmującego się zdywersyfikowaną działalnością rolniczą w regionie Morza Czarnego, odczuły piętno konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przypomnijmy, że głównym produktem spółki jest produkowane na terenach Ukrainy i Rosji zboże i olej słonecznikowy, które następnie są eksportowane poprzez własne, głębokowodne terminale. Skala spadków akcji Kernela w 2014 r. okazałaby się jeszcze większa, gdyby nie publikacja wyników za trzeci kwartał 2014 r., które mocno pozytywnie zaskoczyły rynek. Spółka zanotowała w tym okresie zysk netto w kwocie 23,4 mln dolarów wobec straty 33,4 mln dolarów w tym samym okresie rok wcześniej. Dużą poprawę widać też było po wartości wzrostu przychodów i zysku z działalności podstawowej. Jak widać konflikt zbrojny jak na razie nie wpłynął negatywnie na biznes ukraińskiego giganta rolnego.
Przeczytaj także:
Indeks WIG20: najbardziej zyskowne spółki w III 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
spółki wig 20, WIG20, wig20 notowania, spółki giełdowe, GPW, wyniki spółek giełdowych, notowania spółek giełdowych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)