eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweZrozumieć polski system emerytalny

Zrozumieć polski system emerytalny

2015-01-09 12:04

Przeczytaj także: W 2060 r. ZUS nie będzie miał pieniędzy na emerytury?



Po jakie rozwiązania sięgnąć, by zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo?



Aby uzupełnić swoją przyszłą emeryturę o dodatkowe środki, warto zwrócić uwagę na alternatywne drogi oszczędzania. Usankcjonowanymi w systemie emerytalnym są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) bądź Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) - to swoiste osobiste plany emerytalne pozwalające na gromadzenie i pomnażanie środków, którym towarzyszą dodatkowe korzyści podatkowe. Konto IKE jest bowiem zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, ale tylko w przypadku, gdy środki wypłacimy po przejściu na emeryturę. Natomiast przy IKZE zapłacimy podatek dochodowy po zakończeniu inwestycji, ale wpłaty dokonywane na ten rachunek można odliczyć od podstawy opodatkowania. Wadą obu kont jest jedno ograniczenie - limity rocznych wpłat, których wysokość zmienia się z każdym rokiem.

Oprócz powyższych możliwości, warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań oszczędnościowych, stanowiących niejako uzupełnienie III filaru. Możliwości jest wiele – od tradycyjnej „skarpety” lub skarbonki, poprzez niskooprocentowane i bezpieczne lokaty czy obligacje, aż po bardziej ryzykowne, ale też bardziej zyskowne akcje oraz portfele inwestycyjne.

Nawet niewielka kwota odkładana z miesięczną regularnością może w dłuższym horyzoncie czasowym przynieść znaczny kapitał, rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Interesującą propozycją dla osób poszukujących skutecznych narzędzi oszczędnościowych mogą być polisy inwestycyjne typu unit-linked. Są to portfele funduszy inwestycyjnych z polisą ubezpieczeniową na życie. Coraz większa liczba produktów tego typu jest zwolniona z opłat za alokację środków pomiędzy funduszami, których Skandia w swojej ofercie posiada ponad 100 – również tych niedostępnych w tradycyjnej formie dla inwestorów indywidualnych lub dysponujących ograniczonym budżetem.

Podstawowe świadczenie emerytalne wynika wprawdzie z ustawy, jednak warto zastanowić się, czy prognozowana stopa zastąpienia będzie dla nas satysfakcjonująca. Jeśli chcemy zacząć oszczędzać samodzielnie, należy zacząć to robić jak najwcześniej. Im więcej czasu mamy bowiem do emerytury, tym więcej kapitału - przy mniejszym obciążeniu domowego budżetu - możemy zgromadzić na starość.

Agnieszka Książek, Dyrektor Departamentu Marketingu

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: