Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XII 2014
2015-01-08 17:58
Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XI 2014
W samym grudniu, podobnie jak w listopadzie, najbardziej opłacało się założyć depozyt bieżący (10-50 tys. salda) w Toyocie, która płaciła aż 5 proc. Trochę gorzej wypadło 4 proc. w Idea Banku (więcej niż w listopadzie) i zdecydowanie słabiej 1,28 proc. w Credit Agricole.
W kategorii lokat terminowych na 1-36 miesięcy dostępnych w oddziałach banków pierwsze miejsce kolejny raz obroniła Idea (5 proc. na 3 miesiące). Nieźle wyglądało również 4 proc. (też na 3 miesiące) w Getinie, BNP Paribas i Credit Agricole. Tylko 1 proc. oferowały BGŻ i Citi.
W kanale bankowości elektronicznej po 5 proc. można było zyskać w Idei (3 miesiące), Meritum (2 miesiące) i w Deutsche Banku (2 miesiące) – tyle samo płaciły te banki w listopadzie. Getin oferował 4,5 proc. (2 miesiące), a po 4 proc. na 2 miesiące dawały BGŻ i mBank. Ten ostatni wyraźnie postanowił zawalczyć o klientów w grudniu - w listopadzie płacił zaledwie 3 proc.
Takiej poprawy nie można zaobserwować w żadnym banku w dziedzinie lokat progresywnych. W najlepszym wypadku płaciły one tyle samo, co miesiąc wcześniej. Najwyższe oprocentowanie w tej kategorii, 3,5 proc. na 36 miesięcy, wciąż oferował Pocztowy. 3,35 proc. na 3 miesiące proponował BZ WBK, a 3,30 proc. na 12 miesięcy – Getin.
Ostatecznie, w grudniu najbardziej opłacało się postawić na ofertę Toyoty, Getinu, BOŚ, BIZ Banku, Plus Banku i Millennium – wszystkie zostały ocenione na łączną notę pięciu gwiazdek. Tabela 4.
– Zestawienie przedstawione w Tabeli 4. Pokazuje, że w grudniu spadek oprocentowania bankowych produktów oszczędnościowych – wyraźny w październiku i listopadzie – wyhamował. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, w ostatnim miesiącu roku niewiele instytucji zdecydowało się obniżyć wartość odsetek proponowanym klientom, a niektóre z nich wręcz je podniosły. Co zrobią w styczniu? Wiele zależy od pierwszego w nowym roku posiedzenia rady Polityki Pieniężnej, zaplanowanego na 13-14 stycznia, po którym wielu analityków spodziewa się decyzji o obniżce stóp. Jeżeli faktycznie do nie dojdzie, oprocentowanie depozytów i lokat spadnie. Nawet jeżeli Rada, po raz kolejny w ostatnich miesiącach zaskoczy ekonomistów i nie obniży ceny pieniądza, na wzrost zysków z oszczędności ulokowanych w bankach nie ma raczej co liczyć – mówi Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting. – Śledzenie na bieżąco informacji zawartych w Tabeli 4. prowadzi również do wniosku, że nie szykują się – przynajmniej na razie – zmiany w zestawieniu banków płacących najwyższe odsetki. Instytucje o najciekawszej ofercie oszczędnościowej w całym ostatnim roku, są również tymi, które płaciły najwięcej w ostatnich miesiącach. To BIZ Bank, Getin i BOŚ – dodaje Matuszewski.
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie oferty banków w grudniu 2014
fot. mat. prasowe
Banki, których ofertę depozytową przeanalizowano w rankingu
O publikacji
Ranking Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków to unikalna publikacja opracowana na podstawie analizy oprocentowań złotowych produktów depozytowych oferowanych klientom detalicznym, dostępnych w regularnej ofercie banków bez uwzględniania negocjowanych stawek oprocentowań, ofert specjalnych, w tym dedykowanych wąskiej grupie klientów produktów oszczędnościowych powiązanych produktowo bądź sprzedażowo z produktami inwestycyjnymi lub ubezpieczeniowymi (w tym polisolokat, programów systematycznego oszczędzania, programów oszczędnościowo-inwestycyjnych, rentowych, emerytalnych zwłaszcza zawierających ubezpieczenie w formie alokacji części lub całości środków w UFK bądź jednostki TFI), a także produktów typu saverów, o ile konstrukcja produktu pozwala na jego analizę w kontekście wymaganego minimalnego salda podlegającego analizie. W raporcie uwzględniono oprocentowanie efektywne produktów depozytowych bieżących (konta oszczędnościowe, konta osobiste z wysokim oprocentowaniem oraz lokaty 1-dniowe) oraz depozytów terminowych (lokaty terminowe w bankowości oddziałowej i internetowej oraz lokaty progresywne). Ranking ma na celu dostarczenie informacji na temat jakości oraz atrakcyjności oferty oszczędnościowej poszczególnych banków.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)