eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBanki z Polski optymistyczne

Banki z Polski optymistyczne

2015-01-12 11:01

Banki z Polski optymistyczne

Banki z optymizmem patrzą w przyszłość © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przedstawiciele działających w Polsce banków deklarują znacznie większy optymizm niż ich koledzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Z raportu KPMG CEE pt. "Banking Executive Survey 2014" wynika, że niemal 60 procent banków działających na polskim rynku oczekuje rychłego wzrostu przychodów. Podobnego zdania jest 49 procent respondentów z regionu CEE.

Przeczytaj także: Instytucje finansowe: przetasowania w światowej czołówce

Banki z optymizmem patrzą w przyszłość


Zdaniem kadry zarządzającej bankami obecne otoczenie biznesowe w sektorze ma się znacznie lepiej niż miało to miejsce w poprzedniej edycji badania. Największymi optymistami okazują się ankietowani pochodzący ze Słowenii. Najbardziej powściągliwi w ocenach warunków ekonomicznych okazali się Białorusini i Węgrzy.

25 procent ankietowanych z Europy Środkowo-Wschodniej uważa, że przychody uzyskane przez sektor bankowy w minionym roku osiągną podobny poziom, co w 2013 roku, a 45 procent sądzi, że ulegną one poprawie. Nieco gorzej wypada ocena zysków – 29 procent badanych prognozuje, że nie ulegną zmianie, a 34 procent oczekuje wzrostów.

Respondenci z Polski są bardziej optymistyczni w ocenach – 14% sądziło, że przychody za 2014 rok utrzymają się na tym samym poziomie, co w 2013 roku, a 64% przewidywało ich wzrost. Podobnie wyglądają prognozy na 2015 rok – 29% przedstawicieli banków w Polsce uważa, że przychody się nie zmienią, ale aż 57% jest zdania, że wzrosną.

Przedstawiciele polskich banków oceniają również bardziej optymistycznie niż respondenci z Europy Środkowo-Wschodniej także wielkość zysków. Zarówno w przypadku roku 2014, jak i 2015, ponad połowa (57%) respondentów z Polski uważa, że zyski w sektorze bankowym wzrosną.

fot. mat. prasowe

Oczekiwane przychody i zyski w sektorze bankowym 2015

Przedstawiciele polskich banków oceniają wysokość zysków bardziej optymistycznie niż respondenci z Europy Środkowo-Wschodniej.


Regulacje będą mieć kluczowy wpływ na sektor bankowy


Banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej są zgodne co do głównych czynników, które w ciągu najbliższych pięciu lat będą miały wpływ na to, jak będzie wyglądał sektor bankowy. Przedstawiciele banków niemal jednogłośnie stwierdzają, że kluczowy wpływ na branżę będą mieć regulacje.

Drugim najczęściej wskazywanym czynnikiem (po 86% wskazań banków z Polski i z Europy Środkowo-Wschodniej) jest indywidualizacja usług, czyli ich elastyczność i dopasowanie do klientów.

Zdaniem badanych duży wpływ na przyszłość sektora bankowego będą miały także nowe metody płatności (np. płacenie przy wykorzystaniu telefonu komórkowego) – takiego zdania jest 79% przedstawicieli banków z Polski i 77% z Europy Środkowo-Wschodniej.

fot. mat. prasowe

Czynniki mające wpływ na sektor bankowy w najbliższych 5 latach

Zdaniem przedstawicieli banków największy wpływ na branżę będą mieć regulacje.


Banki w Polsce będą zwiększać wydatki na rozwój produktów


Większość przebadanych przez KPMG polskich banków (86%) planuje zwiększenie wydatków na rozwój produktów. Ponad połowa z nich (64%) zwiększy wydatki na rozwiązania typu customer experience. W dalszej kolejności (50% wskazań) sektor bankowy będzie zwiększał nakłady na rozwiązania typu business intelligence. To pokazuje, że obecne na polskim rynku banki planują sięgać po nowoczesne technologie i wykorzystywać je m.in. do odpowiedniego adresowania swojej oferty.

Istnieją także obszary, w których dość duży odsetek respondentów planuje zmniejszyć wydatki. Blisko trzy czwarte (71%) przedstawicieli badanych banków z Polski twierdzi, że planowane jest zmniejszenie wydatków na sieć dystrybucji. Mniej niż jedna trzecia (29%) zmniejszy także wydatki na doradztwo.
Kierunki planowanych zmian są podobne wśród banków z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Około połowa badanych ma w planach zwiększenie wydatków na rozwój produktów (56%), rozwiązania business intelligence (50%) oraz rozwiązania customer experience (49%). W skali regionu 32% banków zmniejszy wydatki na doradztwo, a 26% na sieć dystrybucji.
Polskie banki optymistycznie patrzą w przyszłość. W większym stopniu niż banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej stawiają na rozwój produktów i wzmacnianie relacji z klientem poprzez indywidualizację usług i ich elastyczność. Zarówno w Polsce, jak i w regionie, ważnym czynnikiem rozwoju mają być również nowe metody płatności i rozwiązania typu business intelligence, jednak polskie banki w większym stopniu niż w krajach sąsiednich planują ograniczenie wydatków na sieć dystrybucji. Jako czynnik mający największy wpływ na sektor bankowy w najbliższych 5 latach banki zgodnie wskazują regulacje, a ryzyko regulacyjne obok ryzyka kredytowego oceniane jest jako najistotniejsze w działalności bankowej – mówi Stacy Ligas, partner, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany wg typów wydatków

Aż 86 procent respondentów z Polski planuje zwiększenie wydatków na rozwój produktów.


O raporcie
Raport KPMG CEE pt. „Banking Executive Survey 2014” powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród zarządów banków z 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Stan sektora bankowego ocenili przedstawiciele banków z Austrii, Czech, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Białorusi, Albanii, Serbii i Kosowa. W badaniu, które objęło niemal cały obszar Europy Środkowo-Wschodniej, udział wzięło 119 respondentów.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, instytucje finansowe

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: