Polacy a indywidualne oszczędzanie na emeryturę
2015-01-19 10:21
W 2014 roku oszczędzanie na emeryturę deklarowało jedynie 4 proc. Polaków © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w OFE a oszczędzanie na emeryturę
- Samodzielne gromadzenie środków z myślą o przyszłej emeryturze nie jest zjawiskiem powszechnym. W 2014 roku oszczędzanie na ten cel deklarowało jedynie 4 procent Polaków, którzy najczęściej dokonywali tego w formie lokaty bankowej, choć nie zabrakło i takich, którzy pieniądze trzymali w przysłowiowej skarpecie. Pozostała część Polaków przyznawała, że od oszczędzania na przyszłą emeryturę powstrzymuje ich brak wystarczających środków (53%), inni uznali, że jeszcze o tym nie myślą (20%). Niemal co piąty uznał, że wystarczające jest płacenie składek do ZUS i/lub OFE.
fot. mat. prasowe
Oszczędzanie indywidualne w 2014 roku na przyszłą emeryturę
- Badania wskazują, że indywidualne oszczędzanie to zdecydowanie domena Polaków znajdujących się w korzystnej sytuacji materialnej, pracujących na stanowiskach kierowniczych i o wyższych od średniej dochodach, zamieszkujących miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.
fot. mat. prasowe
Oszczędzanie indywidualne w 2014 roku na przyszłą emeryturę
- W 2015 roku plany oszczędzania indywidualnego deklaruje 4% Polaków, ponownie najczęściej w formie lokaty bankowej. Ponad 60% z nich deklaruje oszczędności do 300 zł średnio miesięcznie.
fot. mat. prasowe
Plany na 2015 rok co do oszczędzania na przyszłą emeryturę
- Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemal 12% osób nie wie jeszcze, czy w 2015 roku będzie oszczędzać na przyszłą emeryturę. Największą grupę osób niezdecydowanych stanowią osoby zamożne, o dobrej sytuacji materialnej. Łącząc to z faktem, że ta grupa społeczna w większym stopniu deklaruje oszczędzanie w 2015 roku niż faktycznie oszczędzała w 2014, istnieje pewien potencjał do zwiększenia liczby osób inwestujących indywidualnie na przyszłą emeryturę. Należy jednak pamiętać, że plany i deklaracje mogą być weryfikowane poprzez zmianę sytuacji materialnej danego gospodarstwa domowego, a środki przeznaczone na oszczędności mogą być przeznaczone na bieżącą konsumpcję.
fot. mat. prasowe
Planujący w 2015 roku oszczędzanie - wg miejsca zamieszkania
- Ponad 50% Polaków nie potrafi określić ile średnio miesięcznie powinno się odkładać, aby zapewnić sobie odpowiednie środki na przyszłą emeryturę. Są to w szczególności osoby o relatywnie niskich dochodach, którzy negatywnie oceniają swoją obecną sytuacją materialną. Ci, którzy potrafili określić przedział wskazywali głównie kwotę do 300 zł miesięcznie.
- Obecnie oszczędzanie na III filar w formie Indywidualnego Konta Zabezpieczania Emerytalnego (IKZE) umożliwia uzyskanie ulgi podatkowej. Okazuje się, że jedynie 8% osób deklaruje, że wie o takim udogodnieniu. Ponownie są to osoby z kadry zarządzającej o dobrej lub bardzo dobrej sytuacji materialnej. Jednak po przedstawieniu założeń oszczędzania w IKZE z ulgą podatkową, 14% deklaruje, że byłoby zainteresowanych takim rozwiązaniem, a co ważne są to również osoby o przeciętnej sytuacji finansowej i średnich dochodach.
- Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo mała liczba osób oszczędza obecnie w IKZE, działania edukacyjne i informacyjne mogą zachęcić większą liczbę osób do przesunięcia lub rozpoczęcia lokowania swoich środków w tego typu produkt emerytalny. Komunikacja powinna jednak nie tylko jasno podkreślać korzyści z oszczędzania w IKZE, ale również konstrukcję samego produktu i jego zalety. Powinna ona również uwzględniać fakt, że nawet małe miesięczne kwoty mogą zapewnić wyższą stawkę przyszłej emerytury. Tego typu komunikat może ułatwić podjęcie decyzji osobom niezdecydowanym z zamożniejszej grupy społecznej, a i zachęcić osoby ze średniej grupy do rozważania indywidualnego oszczędzania poza ZUS i/lub OFE.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)