Kredytobiorca w Polsce, czyli bez słownika ani rusz
2015-01-26 00:22
Kredytobiorca w Polsce bez słownika się nie obejdzie © mizar_21984 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pożyczka czy kredyt gotówkowy: jaka różnica?
Z uwagi na powyższe postanowiliśmy przybliżyć nieco problematykę terminów najczęściej występujących przy pożyczkach i kredytach gotówkowych. Ich znajomość powinna pozwolić osobom zainteresowanym bardziej świadomie podejmować decyzje, dotyczące zaciąganych i obsługiwanych zobowiązań kredytowych. Zapraszamy do lektury.Zaciągnąć kredyt (niemal) każdy może
Banki ze wszystkich możliwych stron bombardują nas informacjami o tym jak korzystną ofertę kredytową można u nich obecnie otrzymać. Na pierwszy rzut oka slogany reklamowe są bardzo zachęcające i mogą skusić nawet tych, którzy nie potrzebują aż tak bardzo zastrzyku gotówki. Przed złożeniem podpisu na umowie o pożyczkę lub kredyt trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią, szczególnie w części dotyczącej naszych zobowiązań. Niedokładnie przeanalizowana umowa kredytowa lub niezrozumienie podstawowych pojęć może nas naprawdę słono kosztować… Bo niestety mimo tego, że banki chwalą się możliwością błyskawicznej wypłaty gotówki, to finalnie i tak my będziemy musieli ją zwrócić – pytanie tylko za jaką cenę. Warto, decydując się na zawarcie umowy kredytowej mieć świadomość tego jakie są nasze możliwości i jaka terminologia jest w niej stosowana.
Umowa kredytowa – bez słownika wyrazów obcych ani rusz
Przybliżymy kilka sytuacji, które mogą spowodować, że podczas ubiegania się o pożyczkę czy kredyt możemy czuć się niezręcznie. Aby uprościć zrozumienie kontekstu podamy konkretne przykłady tego, co może nas spotkać.
Składamy wniosek kredytowy, a doradca zadaje nam pytanie czy nie chcemy skorzystać z karencji? Czym ona właściwie jest? Karencja to odroczenie spłaty pierwszej raty. W przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych standardowo wynosi ona do trzech miesięcy. Za skorzystanie z takiej opcji banki nie pobierają zazwyczaj żadnych dodatkowych opłat. Innymi słowy – umowę zawieramy teraz, bank wypłaca nam pieniądze, a pierwszą ratę płacimy dopiero w marcu. Jesteśmy dociekliwi, pytamy więc doradcę jak będziemy spłacać raty i w jakiej one będą wysokości. Uzyskujemy odpowiedź, że kredyt będziemy spłacali w ratach annuitetowych i zgodnie z naszymi oczekiwaniami autospłata następowała będzie 28-go każdego miesiąca w ustalonej wysokości. Co to z kolei oznacza? Raty annuitetowe oznaczają po prostu spłatę w równych ratach kapitałowo-odsetkowych, czyli że poza pierwszą i ostatnią ratą wyrównującą, wszystkie inne będą w tej samej wysokości, co uprości nam planowanie obsługi spłaty. Autospłata to zaś nic innego jak automatyczne pobieranie raty ze środków dostępnych na naszym koncie bankowym. Stosowana jest po to, byśmy nie zapomnieli o konieczności uregulowania zobowiązania albo jego wysokości. Innym pojęciem, na które możemy się natknąć przy okazji obsługi naszego zobowiązania jest prolongata. Termin ten oznacza możliwość wydłużenia okresu spłaty naszego zobowiązania, czyli rozłożenia płatności na większą liczbę rat, dzięki czemu nasze miesięczne zobowiązania będą niższe (będziemy spłacali bankowi niższe raty).
fot. mizar_21984 - Fotolia.com
Kredytobiorca w Polsce bez słownika się nie obejdzie
Mniej przyjemną terminologią, której znaczenie również powinniśmy znać jest ta związana z monitami. Monity to nic innego jak wezwania do zapłaty, które może wysyłać nam bank jeśli nie będziemy wywiązywali się z obowiązków spłaty naszej pożyczki.
Inną ważną kwestią, z którą możemy zetknąć się przy pożyczkach jest rodzaj ich oprocentowania (może ono być stałe lub zmienne). W przypadku oprocentowania stałego wszystko jest jasne – przez cały okres spłaty wysokość oprocentowania nie zmieni się. Inaczej sprawa ma się przy oprocentowaniu zmiennym. W jego przypadku jeśli wystąpią określone przesłanki (wymienione w umowie) bank będzie dostosowywał wysokość oprocentowania pożyczki – w zależności od sytuacji – obniży je albo podwyższy.
Na koniec warto podkreślić, że możemy również usłyszeć – w przypadku gdybyśmy chcieli zaingerować w treść umowy kredytowej, że nie jest to możliwe, ponieważ mamy do czynienia z umową adhezyjną. Jest to rodzaj umowy, którą przyjmujemy bez uwag do wiadomości albo musimy zacząć szukać innego kredytodawcy…
Jednak nie aż tak skomplikowane!
Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić chociaż część terminologii. Dla osoby niezwiązanej zawodowo z finansami fachowe słownictwo może wydawać się niezrozumiałe, a w rzeczywistości wcale nie jest takie skomplikowane. Warto więc poznać ich znaczenie.
oprac. : TotalMoney.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)