eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweGdy płynność finansowa staje się problematyczna

Gdy płynność finansowa staje się problematyczna

2015-02-04 11:17

Gdy płynność finansowa staje się problematyczna

Jak ratować finanse przedsiębiorstwa? © apops - Fotolia.com

Jak podała firma Coface, w 2014 roku upadło ok. 7 proc. mniej firm niż rok wcześniej. To dobra wiadomość, jednak nadal mówimy o niemal 1000 podmiotów, które zakończyły swoją działalność w ubiegłym roku. Trudno nazwać ogłaszaną przez sąd upadłość spełnieniem marzeń przedsiębiorcy. Na szczęście zanim dojdzie do tak ostatecznego rozwiązania firma ma wiele narzędzi, z których może skorzystać w celu poprawienia swojej finansowej sytuacji. Bo w biznesie podobnie, jak w chorobie – im wcześniejsze stadium, tym mniej inwazyjny lek pomaga wyzdrowieć. Ale i na stany ostre można znaleźć rozwiązanie.

Przeczytaj także: Jakie produkty finansowe wspierają rozwój MSP?

Rynek finansowy ma rozwiązanie dla firm w różnego rodzaju tarapatach finansowych – od przejściowych i niezagrażających istnieniu przedsiębiorstwa kłopotów z płynnością, spowodowanych np. nierzetelnością kontrahentów, przez przewlekłą finansową zadyszkę po poważny zawał, który może potencjalnie skończyć się nieodwracalną niewypłacalnością.

Na lekkie przeziębienie


Problem z nieregularnymi płatnościami nie jest w Polsce niestety niczym wyjątkowym. Jak podaje BIG InfoMonitor w 2014 roku ok. połowa firm działających w naszym kraju deklarowała, że ma problemy z terminowym uzyskiwaniem należności od partnerów biznesowych. Niezależnie od wykorzystania narzędzi windykacyjnych, w sytuacji chwilowej utraty płynności finansowej przedsiębiorca może w pierwszej kolejności sięgnąć po trzy podstawowe produkty, które będą dla niego stosunkowo najłatwiej dostępne: kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy i faktoring. Wszystkie one zapewniają dostęp do niezbędnych środków w ramach dość nieskomplikowanej procedury i przede wszystkim szybko.
  • Kredyt w rachunku bieżącym

    Udostępniany w ramach rachunku firmowego, może być wykorzystany do krótkotrwałego zwiększania płynności gotówkowej. Limit kredytu w rachunku bieżącym ustalany jest indywidualnie w zależności od oceny zdolności kredytowej firmy. Jego zaletą jest możliwość skorzystania z finansowania w dowolnym momencie i dowolnej kwocie (w ramach raz przyznanego limitu) oraz fakt, że może zostać ono przeznaczone na dowolny cel. Przedsiębiorca ma też ten komfort, że może elastycznie ustalać harmonogram spłat. Co ważne, kredyt w rachunku bieżącym jest odnawialny i można z niego korzystać wielokrotnie w przypadku zaistnienia przejściowych problemów z płynnością.
  • Kredyt obrotowy

    Kredyt obrotowy udzielany jest w dwóch formach: odnawialnej i nieodnawialnej. Przy takim kredycie musimy liczyć się z tym, że bank będzie chciał się dokładniej przyjrzeć naszym finansom. Dodatkowo będzie go interesował cel, na jaki przeznaczamy finansowanie – przyznanymi środkami nie można dysponować dowolnie. Umowa kredytu obrotowego podpisywana jest zazwyczaj na rok z możliwością jej przedłużenia. W czasie trwania umowy przedsiębiorca zobowiązany jest spłacać odsetki za wykorzystany limit. Na koniec okresu kredytowania spłacany jest kapitał. Zdarza się również, że wraz ze spłatami odsetek musimy oddać określoną część kapitału – wszystko zależy od konkretnych zapisów umowy z bankiem.
  • Faktoring

    Jeśli skorzystasz z usług faktora, należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług możesz otrzymać od ręki, nie czekając na termin płatności wskazany na fakturze. Tym samym firma dostaje zastrzyk gotówki, zanim jej kontrahenci uregulują swoje zobowiązanie. Obok finansowania faktoring obejmuje też szereg dodatkowych usług, z których najważniejsze to monitoring spływu należności, ich księgowanie i rozliczanie, kontrola terminowości płatności odbiorców oraz raportowanie sald. Co ważne, dla uzyskania pieniędzy z faktoringu nie jest wymagane żadne zabezpieczenie. Faktor nie bada też zdolności kredytowej firmy. Umowa cesji wierzytelności za wystawione faktury jest wystarczającym zabezpieczeniem transakcji. Będzie go natomiast czy firma miała zachowaną ciągłość współpracy z kontrahentami.

Antidotum na przedłużające się kłopoty


Jeśli twoja firma cierpi na długotrwały i powtarzalny brak płynności finansowej, punktowe zastrzyki finansowe nie rozwiążą problemu. To sygnał, że czas na znalezienie rozwiązania na dłuższą metę, gwarantującego firmie szansę rozwoju.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: