NBP: polski system bankowy jest stabilny
2015-02-03 18:21
W opinii NBP polski system finansowy jako całość jest stabilny © NAN - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rekordowa liczba skarg na finansistów. Głównie na banki i ubezpieczycieli
Jak zaznacza NBP, stabilność systemu finansowego oznacza, że sprawny jest cały system, a nie tylko pojedyncze instytucje. Oznacza to, że może on funkcjonować stabilnie, niezależnie od problemów pojedynczych instytucji oraz całych segmentów.Banki w dobrej kondycji
Według NBP, sektor bankowy znajduje się w dobrej i stabilnej sytuacji. Banki są odporne nawet na istotne pogorszenie warunków ich działalności. Wysoką odporność polskich banków potwierdziły stress-testy, nawet przy założeniu bardzo pesymistycznych scenariuszy. Wyzwaniem dla banków pozostaje portfel kredytów walutowych. Dobra jest sytuacja płynnościowa banków, jak również struktura finansowania ich działalności.
SKOK-i mocno obciążają BFG
W przeciwieństwie do sektora bankowego, NBP znacznie gorzej ocenia sytuację spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Według banku centralnego, wysokość funduszy własnych wielu kas jest za mała w stosunku do prowadzonej działalności. SKOK, ze względu na relatywnie niewielką skalę działalności nie generują wprawdzie bezpośrednio ryzyka systemowego, jednak restrukturyzacja tego sektora pochłania poważnie środki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Uszczuplenie funduszy w dyspozycji BFG zmniejsza zaś pulę pieniędzy dostępnych w razie ewentualnych problemów większych banków. Używanie zasobów BFG skutkuje dodatkowo koniecznością ich uzupełniania, co podwyższa wpłaty na BFG przede wszystkim ze strony banków.
Sektor finansowy bez zagrożeń
W opinii NBP sytuacja zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych jest dobra i nie stwarza ryzyka dla ciągłości świadczenie przez nie usług finansowych. Z uwagi na charakter świadczonych usług oraz tradycyjny charakter oferowanych produktów i inwestycji, instytucje te nie stwarzają zagrożenia dla stabilnego funkcjonowania całego systemu. Dodatkowo, związki między tymi instytucjami i bankami są niewielkie.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)