eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKurs franka: jakie prognozy?

Kurs franka: jakie prognozy?

2015-02-17 15:31

Przeczytaj także: Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów frankowych


EUROFRANK:

Mniej więcej podobnie jak eurodolar może się poruszać kurs euro w relacji do franka. Odbicie ze styczniowego dna może się w ciągu najbliższych dni zakończyć. W dalszej kilkutygodniowej perspektywie kurs euro w relacji do franka może spaść do dna ze stycznia br. w rejonie 0.97 CHF i nieco niżej. Gdy rozpocznie się kilkumiesięczne odreagowanie na eurodolarze na wykresie eurofranka to możemy spodziewać się powrotu na lutowe maksimum (1.0640 CHF). Trudno oczekiwać aby kurs euro do franka przekroczył pułap 1.10 CHF. Nie mówiąc już o tym, że mógłby wrócić do poziomu 1.20 CHF. W dalszej perspektywie można oczekiwać ponownego spadku kursu euro i przebicia wsparcia w rejonie 0.97 CHF (wykres 2).

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Eurofrank w długim terminie

W dalszej perspektywie można oczekiwać ponownego spadku kursu euro i przebicia wsparcia w rejonie 0.97 CHF.


Teraz możemy przejść do sytuacji na wykresie EUR/PLN. W długim kilkunastomiesięcznym terminie nie doszło na tej parze walutowej do większych zmian. Licząc od dna z 2014 roku (4.0883 PLN) do szczytu z grudnia 2014 roku (4.3806 PLN) kurs euro w relacji do złotego wzrósł o 7%. O wiele większą zmienność można było zobaczyć na wykresie USD/PLN gdzie kurs dolara zyskał 26%. W długim terminie na wykresie EUR/PLN najprawdopodobniej pozostaniemy w fazie konsolidacji.

Sytuacja franka względem złotego w średnim i długim terminie


Ostatnie blisko 4-tygodniowe duże osłabienie franka do złotego, licząc od szczytu z 15 stycznia na poziomie 4.43 PLN do dna z 4 lutego na poziomie 3.92 PLN wyniosło aż 12%. Wynikało to z dwóch przyczyn. Po pierwsze kurs euro do franka umocnił się o blisko 10%. Po drugie tak się szczęśliwie złożyło, że w tym czasie kurs euro do złotego silnie spadł z poziomu 4.33 PLN do 4.15 PLN, co daje osłabienie o 4%. Gdyby kurs euro do złotego pozostawał w tym czasie bez zmian na poziomie 4.33 PLN to dno z 4 lutego wypadłoby na poziomie 4.08 PLN. Do przeliczania kursu EUR/CHF i EUR/PLN na CHF/PLN warto zapamiętać prosty wzór CHF/PLN = (EUR/PLN) / (EUR/CHF).

Perspektywa kilku sesji:

Możliwa jest kontynuacja odbicia na wykresie EUR/CHF. Szczyt z 5 lutego na poziomie 1.0640 CHF może być nieznacznie przekroczony. Target szacuję na 1.08-1.09 CHF. W tym samym czasie może dojść do odbicia na wykresie EUR/PLN do oporu w okolicy 4.20-4.24 PLN. Przekładając to teraz na wykres CHF/PLN możemy liczyć na nieznacznie, bo o kilka groszy pogłębienie dna z 4 lutego na poziomie 3.92 PLN, powiedzmy maksymalnie do 3.85 PLN.

Perspektywa kilku tygodni:

Na eurodolarze jak i na eurofranku, może wystąpić fala spadkowa. Na pierwszej parze może dojść do ustanowienia nowego dna, zaś na drugiej dno ze stycznia (0.97 CHF) może być nieznacznie pogłębione. Na wykresie CHF/PLN może to skutkować powrotem w rejon 4.35-4.40 PLN (wykres 3).

Perspektywa kilku miesięcy:

Sądzę, że 9-miesięczna fala spadków na eurodolarze może się zakończyć w marcu. Wtedy czeka nas kilkumiesięczne odbicie. Kurs eurodolara mógłby powrócić pod długoterminowy opór w okolicy 1.21 USD. Szczyt kilkumiesięcznej wzrostowej korekty może wypaść o 2-3 centy niżej. W tym czasie na wykresie EUR/CHF może dojść do niewielkiego przekroczenia szczytu z lutego. Na wykresie franka do złotego może dojść do powrotu w okolice lutowego dna. Target można szacować na przedział 3.70-3.90 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Frank do złotego w średnim terminie

Na eurodolarze jak i na eurofranku, może wystąpić fala spadkowa. Na wykresie CHF/PLN może to skutkować powrotem w rejon 4.35-4.40 PLN.


Perspektywa długoterminowa (2015-2016).


Jeśli spojrzymy na strukturę spadków na eurodolarze ze szczytu z 2008 roku to od szczytu z 2011 roku znajdujemy się w silnej fali spadkowej która już przełamała długoterminowe wsparcie w rejonie 1.21 USD. Ta silna przecena może sprowadzić kurs euro do parytetu (EUR/USD = 1.0 ) a nawet niżej. Na wykresie EUR/CHF może wtedy dojść do przekroczenia dna w rejonie 0.97 CHF. Z kolei na wykresie franka do złotego może dojść do przekroczenia oporu w rejonie 4.35 PLN (wykres 4).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Frank do złotego w długim terminie

Na wykresie franka do złotego może dojść do przekroczenia oporu w rejonie 4.35 PLN.


Nie chcę zgadywać jak wysoko może zawędrować frank, ale wydaje się, że kurs 4.50 PLN w 2016 roku jest dosyć prawdopodobny. Dlatego już teraz należy przygotować się na takie długoterminowe ryzyko.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • ludwin.ryszard / 2015-03-04 20:35:01

    Te wszystkie prognozy, analizy i przewidywania powodują, że człowiek spać spokojnie nie może. Od samego początku spłacania kredytu walutowego korzystam z usług kantoru internetowego, który wydaję mi się najlepszym wyborem. Pracują tam ludzie godni zaufania, dbający o mój interes i potrafiący działać w podbramkowych sytuacjach. http://www.cashbroker.com/ polecam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: