eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweMłode pokolenie a inwestowanie w fundusze

Młode pokolenie a inwestowanie w fundusze

2015-02-20 11:06

Młode pokolenie a inwestowanie w fundusze

Co młodzi Polacy wiedzą o inwestowaniu? © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O przyszłych emeryturach obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków wiemy jedno - ich wysokość nie będzie przyprawiać o zawrót głowy. Eksperci już od dawna alarmują, że młodzi będą mieli ogromny problem z zapewnieniem sobie godziwej starości i nakłaniają do samodzielnego oszczędzania. W tym kontekście niepokojący może wydawać się fakt, że wiedza młodego pokolenia na temat produktów finansowych, które pozwalają pomnażać pieniądze, pozostawia wiele do życzenia.

Przeczytaj także: Polacy a indywidualne oszczędzanie na emeryturę

Deutsche Bank przeprowadził badanie, którego celem było zweryfikowanie wiedzy Polaków na temat funduszy inwestycyjnych. Jak podkreśla Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank:
- Inwestowanie w jednostki towarzystw funduszy inwestycyjnych to, oprócz m.in. lokat bankowych, jedna z podstawowych metod na pomnażanie zgromadzonych oszczędności z myślą o przyszłości. W świetle nasilających się negatywnych komunikatów na temat wydolności systemu emerytalnego chcieliśmy sprawdzić, na ile Polacy znają i rozumieją mechanizmy ich funkcjonowania i na ile będą skłonni aby sięgnąć po TFI w celu zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej.

Wyniki badania raczej nie napawają optymizmem. Jedynie co dziesiąty zadeklarował, że posiada jednostki funduszy. Zdecydowana większość (59 proc.) ankietowanych, ani nigdy nie inwestowała, ani nie ma zamiaru inwestować w fundusze. Kolejne 10 proc. w ogóle nie ma pojęcia czym fundusze inwestycyjne są.
– Ta niewiedza powoduje, że zdajemy się wyłącznie na najprostsze, choć niezbyt efektywne w długiej perspektywie rozwiązania, jak lokaty czy konta oszczędnościowe – komentuje Monika Szlosek. Tak powstają stereotypy. Wśród respondentów zapytanych przez Deutsche Bank o to, jakie sformułowanie najbardziej kojarzy się z funduszami inwestycyjnymi, aż 12,5 proc. nie potrafiło wskazać takiego terminu, 9 proc. wybrało „duże straty”, a 3,5 proc. „inwestycję krótkoterminową”.

Młode pokolenie musi pogłębić wiedzę


Wyniki badania wyglądają jeszcze ciekawiej, jeśli spojrzeć na nie pod kątem wieku respondentów. Niechętny stosunek do funduszy, a przede wszystkim brak wiedzy na ich temat to głównie domena ludzi młodych. Dwie trzecie osób w wieku 18-24 lata nigdy nie miało do czynienia z funduszami i nie ma zamiaru w nie inwestować. Trzeba odnotować, że w przypadku tej odpowiedzi wynik nie różni się znacząco od innych grup wiekowych. Bardziej niepokoi fakt, że zdecydowanie największa liczba młodych (aż 37 proc.) zadeklarowała, że nie wie w ogóle, czym są fundusze inwestycyjne. Wśród pozostałych respondentów odsetek takich odpowiedzi oscylował wokół 6-9 proc. Niemal co piąta osoba w wieku 18-24 lata kojarzy termin fundusze z inwestycją krótkoterminową, a ponad 18 proc. 25-34–latków przede wszystkim ze skomplikowanym mechanizmem.

fot. mat. prasowe

Posiadanie jednostek uczestnictwa w TFI

Badania dowodzą, że ponad 60 procent młodych Polaków nie dość, że nigdy nie miało do czynienia z funduszami, to nie ma zamiaru nawet w nie inwestować.


Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2016 Plany finansowe Polaków 2016

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • dla nowicjuszy

    piotr_gozdzikiewicz / 2015-02-20 13:06:42

    Polecam fajną prezentację dotyczącą 5 zasad inwestowania na rynku funduszy.

    www.slideshare.net/F-Trust/5-zasad-inwestowania-w-fundusze-inwestycyjne odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Kotarson / 2015-02-22 04:52:45

    Ja bym raczej szedł w fundusze inwestycyjno-ochronne. Oprócz standardowych możliwości inwestowania możesz sobie od razu dobrać szereg ubezpieczeń dla siebie i rodziny. 2 w 1, bardziej to uniwersalne. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: