eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBrak dostępu do sieci SWIFT to strata dla gospodarki

Brak dostępu do sieci SWIFT to strata dla gospodarki

2015-02-24 00:15

Brak dostępu do sieci SWIFT to strata dla gospodarki

SWIFT © Tim - Fotolia.com

SWIFT. Te pięć liter to skrót od "Society Worldwide Interbank Financial Telecommunication". Pod ta nazwą działa międzynarodowa platforma wymiany danych pomiędzy instytucjami finansowymi (bankami, giełdami papierów wartościowych oraz izbami rozliczeniowymi). W ostatnim czasie nad znaczeniem SWIFT rozgorzała ożywiona dyskusja. Chodziło zwłaszcza o kwestię odcięcia od możliwości korzystania z jej funkcjonalności.

Przeczytaj także: Wymiana waluty prosto z telefonu

Czy decyzja o pozbawieniu dostępu do sieci SWIFT może w negatywny sposób przełożyć się na gospodarkę? Eksperci uważają, że tak właśnie jest. Ich zdaniem, taki krok uderza w podwaliny gospodarcze, utrudniając wymianę płatności transgranicznych z odciętym krajem. W praktyce oznacza to znaczne utrudnienia, które w ekstremalnych przypadkach są w stanie zamrozić wymianę handlową. To z kolei uderza w eksporterów i importerów. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w kraju, w którym stabilność gospodarcza pozostawia wiele do życzenia, grozić mu może nawet bankructwo.

SWIFT umożliwia globalny obieg pieniądza


Powszechnie używany termin SWIFT jest skrótem od „Society Worldwide Interbank Financial Telecommunication”. To międzynarodowe stowarzyszenie, które jest właścicielem globalnej platformy transmisji danych finansowych. Służy ona do realizacji transgranicznych operacji finansowych w dowolnej walucie, poprzez wymianę komunikatów pomiędzy instytucjami.

fot. Tim - Fotolia.com

SWIFT

Korzystanie ze SWIFT jest korzystne zarówno dla wszystkich należących do systemu podmiotów, jak i klientów banków.


Organizacja SWIFT została utworzona w 1973 r. przez 239 banków z 15 krajów, w celu standaryzacji komunikacji i stworzenia uniwersalnego języka dla wiadomości finansowych. W 1977 r. został wysłany pierwszy komunikat. Początkowo SWIFT obsługiwał tylko banki, wykorzystujące tę sieć dla realizacji płatności transgranicznych. W ciągu następnych lat, oprócz banków, do grona podmiotów korzystających z rozwiązań SWIFT dołączyły także inne instytucje finansowe: brokerzy i dealerzy, giełdy papierów wartościowych, instytucje depozytowo-rozliczeniowe, instytucje handlu zagranicznego oraz infrastrukturalne, tj. izby rozliczeniowe, a od 2001 r. również korporacje. Obecnie organizacja posiada ponad 10 tys. klientów w ponad 200 krajach, którzy każdego dnia generują łącznie ponad 22 miliony komunikatów, co według danych SWIFT z grudnia 2014 r., daje ponad 5,5 mld komunikatów rocznie. W opinii ekspertów konsekwencje odcięcia dostępu do tak istotnego, globalnego systemu zapewniającego sprawną wymianę komunikatów płatniczych, praktycznie w przypadku każdego kraju mogą być paraliżujące dla gospodarki.

KIR certyfikowanym SWIFT Service Bureau


Także w Polsce zdecydowana większość uczestników rynku finansowego korzysta z tego systemu. KIR, jako jedyna instytucja w naszym kraju pełni funkcję SWIFT Service Bureau, oferując usługi dostępu do sieci SWIFT na zasadach komercyjnych. Jak podkreśla Grażyna Cheetham z Linii biznesowej rozliczenia w KIR, status SWIFT Service Bureau oznacza, że KIR funkcjonuje jako podmiot certyfikowany, ale niezależny od organizacji SWIFT.
- Usługi przez nas świadczone obejmują pośrednictwo w elektronicznym przesyłaniu komunikatów do sieci SWIFT, realizowane przy wykorzystaniu własnej infrastruktury teleinformatycznej, a także wsparcie techniczne dla użytkowników SWIFT w Polsce w zakresie infrastruktury dostępowej - mówi G. Cheetham.

SWIFT w komunikacji pomiędzy bankami


Kluczowymi uczestnikami SWIFT są banki, dla których jest on platformą komunikacyjną służącą do realizacji międzynarodowych transakcji finansowych. Na potrzeby banków określono 10 kategorii komunikatów, które obsługują takie obszary biznesowe jak: płatności i czeki, transfery między instytucjami finansowymi, rynek Forex, inkasa, akredytywy i gwarancje, rynek papierów wartościowych, metali szlachetnych, czeków podróżniczych, zarządzanie środkami pieniężnymi oraz wyciągi bankowe.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: