Gdzie po fundusze?
2005-11-22 11:32
Przeczytaj także: Fundusze na każdą okazję
Czy wobec tego zagrożą one bardziej tradycyjnym kanałom dystrybucji? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a poza tym tak naprawdę ważniejsze jest coś zupełnie innego − przekonanie Polaków, że warto oszczędzać i robić to właśnie w funduszach. A kwestia czy jednostki uczestnictwa będziemy nabywać w banku, czy
przez Internet pozostanie technicznym szczegółem.
Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne
Oszczędność czasu i profesjonalizm
Samodzielne inwestowanie nie jest prostym zajęciem. Decydując się na obligacje, akcje, czy nawet lokaty bankowe trzeba przeznaczyć sporo czasu na analizowanie ofert, śledzenie rynku i podejmowanie innych ważnych decyzji inwestycyjnych. W TFI pieniędzmi inwestorów zarządza zespół specjalistów posiadających duże doświadczenie w zarządzaniu aktywami. Są zweryfikowani przez KPWiG i nadzorowani przez nią. Zarządzający profesjonalnie opracowują i w zdyscyplinowany sposób wdrażają strategie inwestycyjne. Analizują papiery wartościowe właściwie reagując na zmiany w sytuacji rynkowej. Jeśli inwestowanie nie jest naszym jedynym
zajęciem, nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami. Zarządzający dostosowują także sposób inwestowania tak, aby optymalizować wyniki osiągane przez fundusze.
Pytanie do eksperta
Czy następne zlecenia muszę składać w tym samym miejscu, gdzie po raz pierwszy przystępowałem do funduszu?
- „Rejestr w funduszu inwestycyjnym nie jest ściśle związany z jednym dystrybutorem czyli miejscem, gdzie po raz pierwszy dokonana została wpłata na nabycie jednostek uczestnictwa. Każde kolejne zlecenie czy dyspozycja mogą być składane w różnych miejscach u różnych dystrybutorów danego funduszu. Towarzystwa podają pełną listę dystrybutorów oraz placówek prowadzących sprzedaż ich produktów. Dużym ułatwieniem, które pozwala na pełną niezależność jest możliwość korzystania z takich kanałów sprzedaży jak internet, telefon, czy po prostu dokonywanie wpłat bezpośrednio z Państwa konta bankowego. Aby móc składać zlecenia przez internet
lub telefon należy podpisać wcześniej specjalną umowę z funduszem. Do takich transakcji otrzymacie Państwo specjalny numer PIN, który będzie potrzebny przy każdym zleceniu czy dyspozycji składanej drogą telefoniczną lub elektroniczną. Bez względu na kanał dystrybucji, z którego będziemy korzystać radzę zawsze podawać pełen numer rejestru, na którym dokonujemy transakcji.” - Anna Sobolewska, Z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży SEB TFI.
Mój kapitał
- „Oszczędzam przede wszystkim w funduszach inwestycyjnych. Zacząłem niezbyt fortunnie, bo od wpłaty większej kwoty do jednego z funduszy akcji wiosną 2000 roku, a więc "na górce". Później, nauczony tym doświadczeniem, zacząłem, więc wpłacać systematycznie niewielkie kwoty. Staram się oszczędzać długoterminowo, więc pozwalam sobie na strategię bardzo agresywną (100 proc. w funduszach akcji). Inwestuję jednocześnie w 5-6 funduszy kierując się przy wyborze długoterminowymi rankingami. Nie stronię jednak od funduszy właśnie wchodzących na rynek, bo praktyka pokazuje, że potrafią - przynajmniej na początku - przebić konkurencję. Niestety zdarza się, że sięgam do tych oszczędności, które w założeniu miały zasilić emeryturę, by sfinansować jakieś bieżące potrzeby. Okazuje się, że wysoka płynność środków ulokowanych w funduszach może być czasem "zagrożeniem". Poza tym inwestuję w giełdowe debiuty. Przy czym staram się sprzedawać akcje już na pierwszych sesjach. Korzystam z kredytów lewarowych wcześniej dokładnie porównując koszty w poszczególnych bankach. Ostatnio - pod wpływem rozmów z ekspertami od tego rynku - zacząłem inwestować w monety kolekcjonerskie. Wartość takich monet, szczególnie złotych, rośnie często o ponad 100 proc. rocznie a rynek jest bardzo płynny dzięki aukcjom w Internecie. Instrumenty bezpieczne lokaty, obligacje itp. już dawno przestały mnie interesować.” - Maciej Kossowski, Expander.
Słowniczek wyrażeń z rynku funduszy inwestycyjnych
Dystrybutor – fundusz lub inny podmiot posiadający licencję KPWiG do realizowania dyspozycji i zleceń złożonych przez uczestników funduszu. Najczęściej jest nim biuro maklerskie lub bank. Coraz częściej jednak jednostki nabywane są innymi kanałami dystrybucyjnymi, np. przez Internet.
Potwierdzenie – dokument będący dowodem realizacji zlecenia dotyczącego jednostek uczestnictwa, który Agent Transferowy przesyła uczestnikowi w imieniu funduszu.
Zlecenie – pisemna, ustna lub w inny dopuszczalny sposób złożona dyspozycja, składana za pośrednictwem dystrybutora, np. zlecenie nabycia, zlecenie odkupienia, zlecenie konwersji, zlecenie ustanowienia pełnomocnictwa.
Opłata manipulacyjna – opłata pobierana jednorazowo od wpłat dokonywanych przy nabyciu jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego lub/i
w przypadku ich odkupywania przez fundusz. Maleje ona wraz ze wzrostem inwestowanych kwot z uwzględnieniem akumulacji wpłat w ramach rachunku uczestnika. Stawki pobieranych opłat określa szczegółowo tabela opłat.
PIN – poufny numer identyfikacyjny, nadawany uczestnikowi przez towarzystwo służący do składania zleceń za pośrednictwem internetu.
W następnym odcinku
„Jak i gdzie inwestować”. Uzyskają Państwo nowy punkt widzenia na to, gdzie warto kupować jednostki uczestnictwa (TFI, banki, supermarket). Ponadto autor przedstawi proces otwierania rejestru oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak wpłacać pieniądze do funduszy – regularnie czy jednorazowo.
1 2
oprac. : Grzegorz Piotrowski / SEB TFI