Złoty w ślad za eurodolarem
2005-11-22 19:30
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Złoty dobrze zaczął tydzień
Podobnie jak na świecie, dolar umocnił się bowiem również wobec złotego. W kolejnych godzinach złoty poruszał się w rytm zmian na eurodolarze. Wzmocnienie dolara na rynku międzynarodowym spowodowało wzrost kursu USD/PLN, który znalazł się w pobliżu oporu na 3,40. Duże osłabienie złotego względem amerykańskiej waluty odbiło się również na kursie EUR/PLN, który wzrósł. Był to jednak wzrost nieznaczny i został natychmiast wykorzystany przez inwestorów do sprzedaży euro. Złotemu mogła również zaszkodzić wypowiedź premiera Marcinkiewicza, który oświadczył, że decyzja na temat terminu wejścia Polski do strefy euro zapadnie za 2 – 3 lata.Najważniejsze informacje dla złotego zostały podane o 16:00. Inflacji bazowa wyniosła w październiku 1,2 proc. wobec prognozy 1,3 proc.
fot. mat. prasowe
Krótkoterminowa prognoza
Złoty cały czas jest pod presją. Jeżeli na rynku międzynarodowym dolar rozpocznie kolejny trend wzrostowy, kurs USD/PLN może gwałtownie wzrosnąć, pociągając za sobą również kurs EUR/PLN.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Kurs EUR/USD, po wypowiedzi prezesa EBC Jean Claude’a Tricheta kontynuował we wtorek zniżki. Zniwelowane zostało już prawie całe ostatnie odreagowanie EUR/USD. Zaporą dla euro-niedźwiedzi okazał się poziom 1,17, który wybronił się po akceptacji Angeli Merkel na kanclerza Niemiec. Informacja ta została odebrana pozytywnie. Sentyment dla euro jest nadal niekorzystny.
Nieco słabszy raport o sytuacji w brytyjskim przemyśle doprowadził do przeceny funta, który spadł do najniższego poziomu względem dolara od ponad dwóch lat. Po południu za jednego funta płacono 1,7083 dolara, podczas gdy wczoraj nawet 1,7230.
O godzinie 15:45 kurs EUR/USD utrzymywał się na poziomie 1,17 a inwestorzy oczekiwali odtajnienia raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.
fot. mat. prasowe
Krótkoterminowa prognoza
W perspektywie najbliższych dni wsparciem pozostaje poziom 1,1650. W tym tygodniu zobaczymy jeszcze kilka danych makro, szczególnie z Eurolandu, i jeśli okażą się one złe, poziom ten będzie celem ataku niedźwiedzi.
oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski