Pożyczki: 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy
2015-02-28 00:55
Na co zwrócić uwagę kiedy decydujemy się na pomoc finansową? © marpan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Od 1 lipca droższe pożyczki. Na co zwrócić szczególną uwagę?
1. Sprawdź firmę pożyczkową
Ilość instytucji finansowych, które świadczą usługi pożyczkowe na polskim rynku jest niezwykle duża. Często kuszą one konsumentów atrakcyjnym planem ratalnym, niskim oprocentowaniem i wysokością pożyczek. Równie często, interesujące oferty są obarczone dodatkowymi opłatami ukrytymi w ubezpieczeniach lub innych wymaganiach. Warto sprawdzić firmę, w której planujemy zaciągnąć dług zarówno pod kątem jakości obsługi klientów, jak i wywiązywania się z postanowień umowy oraz opinii wyrażanych przez innych pożyczkobiorców. Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, która co rok bada przedsiębiorców udzielających pożyczki konsumenckie, można znaleźć wiele niezbędnych informacji, które pomogą nam uwiarygodnić działania i ofertę konkretnej instytucji.
2. Przeczytaj dokładnie umowę i inne dokumenty
Najważniejszym dokumentem podpisywanym przez pożyczkobiorcę jest umowa. Niestety, wielokrotnie zdarza się, że jej objętość (zazwyczaj od kilku do kilkunastu stron) i sposób sformułowania (żargon branżowy, niejasność poszczególnych punktów) zniechęca konsumentów do głębszej lektury. Jednocześnie zawiera ona wiele istotnych informacji, które są niezbędne do zrealizowania wszystkich podejmowanych zobowiązań. Jeżeli nie jest ona jasna, warto poprosić o pomoc eksperta. Może to być profesjonalny doradca finansowy spoza firmy lub przedstawiciel instytucji, w której zaciągamy pożyczkę, którego obowiązkiem jest wyjaśnienie wszystkich problematycznych kwestii. Jeżeli, mimo wyjaśnień, mamy problem ze zrozumieniem umowy, nie należy tego ignorować i najlepiej po prostu nie podpisywać dokumentów.
fot. marpan - Fotolia.com
Na co zwrócić uwagę kiedy decydujemy się na pomoc finansową?
3. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Już od pierwszego spotkania z przedstawicielem firmy lub instytucji pożyczkowej należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Wszelkie obietnice, oferty oraz propozycje należy pozyskiwać na piśmie, by w razie sporu lub niewywiązywania się z umowy, mieć podstawę do roszczenia praw. Jeżeli w jakimkolwiek momencie konsultant bądź firma wzbudzą nasze wątpliwości, np. kiedy nie dostaniemy odpowiednio spójnej i wyczerpującej odpowiedzi na nasze pytania lub zostają one po prostu zignorowane, zastanówmy się czy nawet najatrakcyjniejsza oferta nie jest próbą wyłudzenia.
Przydatne linki:
- Kredyty gotówkowe - porównanie
- Szybkie pożyczki gotówkowe - porównanie
4. Sprawdź dane na umowie
Bardzo istotną kwestią jest całokształt umowy. Wszystkie dokumenty, zarówno te podstawowe, jak i uzupełniające, takie jak regulamin czy tabela opłat, muszą zawierać dane firmy, jak i jej klienta. Warto również zwrócić uwagę, czy zawierają one wszelkie istotne informacje dotyczące pożyczki. W przypadku, gdy umowa jest napisana w sposób niejasny i niezrozumiały, bądź gdy brakuje w niej podstawowych danych, nie należy jej podpisywać. Aby zatem mieć pewność, iż dana firma oferuje bezpieczne pożyczki, należy korzystać wyłącznie z rzetelnych i sprawdzonych instytucjach, których profesjonalizm potwierdzają posiadane certyfikaty.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)