Rynek akcji, walut i surowców 23-27.02.15
2015-03-02 11:45
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 16-20.02.15
Rynek akcji w Niemczech
W ubiegłym tygodniu doszło do dalszych wzrostów. Rynek niemiecki był mocniejszy od giełd w USA. Kontrakty na indeks DAX rosły do piątku osiągając nowe kilkuletnie maksimum na poziomie 11 403 pkt i takie było też zamknięcie. Szczyt z poprzedniego tygodnia został przekroczony o 3% (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX
Z październikowego dna widoczna jest trójfalowa struktura. Fala trzecia nie jest jeszcze zakończona. Powinniśmy zobaczyć jej 5-falową strukturę (wykres 3, oznaczenia w kółkach). Po zakończeniu fali trzeciej oczekuję na kilkutygodniową korektę w ramach fali czwartej. Do maja powinniśmy zobaczyć nowe maksimum w ramach fali piątej. Target szacuję na 12 500 - 13 000 pkt.
Rynek akcji w Polsce (WIG, MWIG40)
W ubiegłym tygodniu indeks WIG przełamał bardzo ważny i silny opór w rejonie 52 500 pkt. Nowe kilkutygodniowe maksimum wypadło na piątkowej sesji na poziomie 53 305 pkt, poprzedni szczyt został przekroczony o 1% (wykres 4).
Bardzo silny strategiczny opór w okolicy 52 500 pkt został przebity. Wygenerowany został silny średnioterminowy sygnał do powrotu na maksimum z września 2014 roku. Ten opór może zostać osiągnięty do maja br. W dalszej perspektywie możliwe korekcyjne cofnięcie. W dłuższej kilkumiesięcznej perspektywie opór ten może zostać przełamany.
Indeks WIG20 nadal jest bardzo słaby i pozostaje poniżej oporu w rejonie 2380pkt. Prognozy dla tego indeksu zamieszczone są w biuletynie dziennym.
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)
O wiele ciekawszy jak i silniejszy do WIG-u jest indeks MWIG40. W ubiegłym tygodniu przebity został szczyt z grudnia (3621 pkt). W piątek osiągnięte zostało nowe blisko 5-miesięczne maksimum na poziomie 3657 pkt, zamknięcie wypadło na dziennym szczycie (wykres 5).
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Indeks MWIG40 w układzie tygodniowym
Oczekuję, że w marcu nastąpi przełamanie szczytu z września 2014 roku na poziomie 3711 pkt. Patrząc na wykres w dłuższej perspektywie powinniśmy z dna z sierpnia 2014 roku zobaczyć 5-falową strukturę.
Eurodolar (EUR/USD)
We czwartek doszło do silnej przeceny eurodolara. Po przebiciu kluczowego wsparcia na poziomie 1.1260 USD. osiągnięte zostało kilkutygodniowe minimum na poziomie 1.1183 USD. W piątek doszło do odbicia do poziomu 1.1244 USD, po południu doszło do realizacji zysków. Zamknięcie wypadło na poziomie 1.1189 USD (wykres 6).
Ze szczytu z października widoczna jest 3-falowa struktura (wykres 6, oznaczenia w kółku). Na początku tygodnia możliwe jest przebicie dna z czwartku. Wtedy otwiera się droga na długoterminowe minimum ze stycznia (1.11 USD). Próba przełamania tego wsparcia z marszu może się nie udać. W efekcie możliwe jest korekcyjne odbicie. Po jego zakończeniu oczekuję pogłębienia dna ze stycznia.
Odbicie ze styczniowego dna jest korekcyjną falą czwartą. W perspektywie kilkusesyjnej i kilkutygodniowej czekają nas dalsze spadki. Zasięg spadków można szacować na okolice 1.05-1.07 USD.
fot. mat. prasowe
Wykres 6. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy
Wtedy spadki z październikowego szczytu rozwiną się w 5- falową strukturę. Równocześnie ze szczytu z ubiegłego roku (1.40 USD) widoczna będzie większa 5-falowa struktura. Powstaną warunki do kilkumiesięcznego odbicia. Ponieważ wcześniej przebite zostało długoterminowe wsparcie w rejonie 1.20 USD, to próba trwałego powrotu powyżej tego pułapu się nie uda i w dalszej kilkumiesięcznej perspektywie można spodziewać się spadków.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)