eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe"Mieszkanie dla Młodych" do korekty

"Mieszkanie dla Młodych" do korekty

2015-03-03 22:49

"Mieszkanie dla Młodych" do korekty

Rząd chce zmian w zasadach programu "Mieszkanie dla Młodych" © Fantasista - Fotolia.com

Większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych, częściowe zniesienie ograniczeń wiekowych, redukcja innych barier - rząd przyjął projekt ustawy o programie „Mieszkanie dla młodych”. Rząd, po przeanalizowaniu wniosków z dotychczasowego funkcjonowania programu, doszedł do wniosku że MdM wymaga zmian.

Przeczytaj także: MdM działa na pół gwizdka

Od 2014 roku, czyli od początku funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych”, w ramach którego państwo dopłacało do wkładu własnego młodym osobom nabywającym swoje pierwsze mieszkanie, udzielono 16 tys. 242 kredyty objęte dofinansowaniem na 372,4 mln zł, z czego wypłacono 251,8 mln zł. Rząd po przeanalizowaniu efektów programu zdecydował, że program wymaga korekt, w szczególności większego wsparcia dla rodzin wielodzietnych.

Rząd chce umożliwić udział w programie osobom, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania. Obecnie państwowe wsparcie można dostać tylko na mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona. Programem mają być również objęte mieszkania powstałe w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko nowe.

Większość z pozostałych zmian dotyczy większego wsparcia dla rodzin wielodzietnych, czyli wychowujących co najmniej troje dzieci. Z 50 do 65 m kw. zostanie zwiększona powierzchnia mieszkaniowa od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. W przypadku takich rodzin, rząd postuluje również zrezygnowanie z warunku pierwszego mieszkania i limitu wieku. Z programu będą więc mogły korzystać osoby mające już mieszkanie, ale chcące kupić większe.

Rządowy projekt zwiększa również wysokość dofinansowania wkładu własnego dla rodzin i osób mających więcej niż jedno dziecko z 15 do 20 procent, a w przypadku trójki dzieci i więcej z 15 do 30 procent.

Z programu będą mogły również korzystać osoby nie mające zdolności kredytowej. W ich przypadku do umowy kredytu będzie przystąpić najbliższa rodzina.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: