eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKobieca rozrzutność to tylko stereotyp

Kobieca rozrzutność to tylko stereotyp

2015-03-09 13:34

Kobieca rozrzutność to tylko stereotyp

Ponad połowa badanych Polek oszczędza regularnie © Andres Rodriguez - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O rozrzutności kobiet krążą już legendy. Tymczasem okazuje się, że rzeczywistość jest nieco inna - tak przynajmniej wynika z badania zrealizowanego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Aviva Investors TFI. Jak zatem przedstawiają się zachowania i postawy płci pięknej wobec finansów?

Przeczytaj także: BIK: kobieca rozrzutność to mit, długi mężczyzn 2 razy wyższe

Finansowy portret Polki


Przepuszczanie pieniędzy na ubrania, kosmetyki oraz wizyty u fryzjera i kosmetyczki. Takie zarzuty wobec kobiet, zwłaszcza w męskich ustach, nie należą do rzadkości. Ile wspólnego mają z prawdą? Okazuje się, że nie za wiele. Do takiego przynajmniej wniosku prowadzi wspomniane we wstępie badanie, z którego wynika, że Polki wykazują się dbałością o własne fundusze i daleko im do rozrzutności -aż 68% z nich posiada zaplecze finansowe w postaci oszczędności, 43% nie ma żadnych długów, a ponad połowa dokłada starań, aby regularnie odkładać pieniądze.

fot. mat. prasowe

Oszczędności kontra zadłużenie

Ponad 2/3 ankietowanych kobiet deklaruje posiadanie oszczędności. Równocześnie ponad połowa z nich jest zadłużona.


Wyniki badania pokazują, że kobiety starają się wydawać pieniądze z głową. Większość ankietowanych deklaruje, że posiada oszczędności, choć często są one niewielkie. Traktują je jako swoiste ubezpieczenie "na czarną godzinę", a więc na wypadek poważnej choroby czy nieszczęścia. Liczna grupa chce po prostu dysponować oszczędnościami, by mieć poczucie bezpieczeństwa, niezależności i wolności. Inne do oszczędzania motywuje konkretny cel - mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Ponad połowa badanych Polek (55%) oszczędza regularnie. Na konkretny cel najczęściej oszczędzają kobiety najmłodsze (25-34 lata) oraz Polki po 55. roku życia.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób odkładasz pieniądze?

17 procent ankietowanych odkłada nieregularnie, zazwyczaj wówczas, kiedy otrzyma większy zastrzyk pieniędzy


Kwota oszczędności, jaką zazwyczaj dysponują Polki, to 1-10 tys. zł. Pieniądze najczęściej trzymają na rachunkach oszczędnościowych w banku. Dalej w kolejności znajdują się: lokaty oraz konta ROR.
Coraz większą popularnością cieszą się też fundusze inwestycyjne. Badania Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors TFI wskazują, że im wyższe wykształcenie, tym większa otwartość na produkty finansowe i korzystanie z różnych form inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy.
Warto zwrócić uwagę na dużą popularność rachunków oszczędnościowych - oznacza to, że klientki cenią sobie płynne dysponowanie pieniędzmi bez utraty odsetek. Do polskich kobiet dociera też świadomość rekordowo niskich stóp procentowych. W tej sytuacji nic dziwnego, że prawie 40% ankietowanych skorzystałaby z bezpiecznej możliwości zarabiania o kilka punktów procentowych więcej, niż w banku, gdyby taka oferta pojawiła się na rynku - dodaje Marek Przybylski.

fot. mat. prasowe

Na jaki cel Polski oszczędzają?

Remont mieszkania i podróże to główne cele, na które Polki odkładają pieniądze.


Polki twardo stąpają po ziemi


W sprawie finansów Polki są bardzo rozsądne i twardo stąpają po ziemi. Dobrze zarządzają budżetem domowym, wierzą, że trzeba mieć zawsze odłożone pieniądze niezależnie od dochodów i większość ma jakieś odłożone pieniądze na czarną godzinę (53%). Także ich marzenia wokół finansów są bardzo realistyczne, najczęściej oszczędzają na cele związane z bliskimi: remont mieszkania, wspólne podróże, wyposażenie domu – mówi prof. Dominika Maison, założycielka Domu Badawczego Maison, który zrealizował badanie na zlecenie Aviva Investors TFI.

Informacje o badaniu
Badanie Domu Badawczego Maison dla Aviva Investors TFI zrealizowano w dniach 15-24.01.2015 metodą wywiadów on-line na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna (CAWI) na ogólnopolskiej grupie 1032 kobiet w wieku 25 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na wiek i miejsce zamieszkania, o dochodzie miesięcznym na osobę w gospodarstwie domowym wynoszącym min. 1500 zł.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: