Coraz więcej możliwości na finansowanie przedsiębiorstw
2015-03-13 09:51
Coraz więcej możliwości na finansowanie przedsiębiorstw © staras - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kryzys a finansowanie przedsiębiorstw
Opublikowany przez Allen & Overy raport „Corporate Funding Monitor” w szczególny sposób podkreśla zmiany w sposobie pozyskiwania finansowania przez niektóre korporacje (z wyłączeniem instytucji finansowych i agencji nieruchomości). Zmianę stosowanych produktów finansowych potwierdzają dane Thomson Reuters, z których wynika m.in., że od 2007 r. wartość obligacji wyemitowanych przez firmy wzrosła aż o 70% i sięga obecnie 1,5 bln USD. Wzrostowi temu nie zaszkodził zeszłoroczny 10-procentowy spadek.Rekordowa okazała się również globalna wartość pożyczek udzielonych przedsiębiorstwom, której udało się przekroczyć szczytową wielkość sprzed kryzysu (3,93 bln USD w 2014 wobec 3,87 bln USD). Głównym źródłem finansowania nadal pozostają pożyczki dla przedsiębiorstw, które stanowią 63% ogółu. Godny odnotowania jest jednak fakt, że udzielają ich nie tylko banki.
fot. staras - Fotolia.com
Coraz więcej możliwości na finansowanie przedsiębiorstw
Badania przeprowadzone przez Allen & Overy w 2014 r. wykazały, że podczas gdy pożyczki bankowe zasadniczo pozostają największym źródłem finansowania wśród przedsiębiorstw europejskich, udział źródeł alternatywnych w ich całkowitym finansowaniu stanowi obecnie 41%. Ponadto odnotowuje się stały wzrost wielkości transakcji realizowanych z alternatywnymi dostawcami, od około 100-150 mln EUR do około 300-350 mln EUR. Tendencja ta będzie trwać w 2015 r.
„Badania te to kolejny dowód na to, co obserwujemy też na polskim rynku. A mianowicie na wzrost roli i udziału alternatywnych źródeł w finansowaniu firm. Moim zdaniem w ciągu kilku najbliższych lat przewyższy on udział finansowania bankowego, kredytowego. Tendencja ta będzie się utrzymywać na rodzimym rynku.” – komentuje Piotr Lesiński, partner w dziale finansowym i rynków kapitałowych w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.
Dane pokazują, że wraz z obserwowanym rosnącym poziomem finansowania z emisji obligacji i źródeł alternatywnych widoczna jest również reakcja inwestorów na tę nową sytuację, którzy sięgają coraz dalej w poszukiwaniu zysków. Zwiększona podaż pożyczek spowodowała, że wartość obligacji w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej wzrosła o jedną trzecią w 2014 r. do poziomu 20 mld USD, po raz pierwszy przekraczając szczytową wartość sprzed kryzysu, tj. 17 mld USD, odnotowaną w 2007 r.
– „Przedsiębiorstwa mają obecnie więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej, nie ma już jednego uniwersalnego podejścia stosowanego przez wszystkich. Spodziewamy się, że rynki będą nadal się rozwijać, wzbogacając pulę decyzyjną przedsiębiorstw o nowe możliwości. Ponieważ konkurencja stale rośnie – i to nie tylko pod względem rodzaju produktów wybieranych przez korporacje, ale także lokalizacji źródeł finansowania i podmiotów za nim stojących – banki będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w ułatwianiu dostępu do tego poszerzonego i bardziej globalnego rynku.” – tak skomentowała te zmiany Angela Clist, kierownik Grupy Instytucji Finansowych w Allen & Overy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)