eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweObligacje skarbowe – oferta IV 2015

Obligacje skarbowe – oferta IV 2015

2015-03-27 14:15

Obligacje skarbowe – oferta IV 2015

Obligacje skarbowe – oferta IV 2015 © pio3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czwartym miesiącu bieżącego roku oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych pozostanie na poziomie z marca - poinformował resort finansów. Oprocentowanie pozostałych papierów zostanie z kolei dostosowane do marcowej obniżki stóp procentowych. Zmianie nie ulegną jednak mnożnik i marże obowiązujące w kolejnych latach oszczędzania. Jednocześnie obniżce ulegnie opłata za wcześniejsze wycofanie oszczędności dla dwu-, trzy- i czterolatek.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe – oferta III 2015

Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w kwietniu br.


Jak informuje Ministerstwo Finansów, oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio:
  • 2,10% dla 3-latek (w marcu 2,40%)
  • 2,30% dla 4-latek (w marcu 2,60%) oraz
  • 2,50% dla 10-latek (w marcu 3,00%) .

W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym mnożnik i marże zostały utrzymane na poziomie sprzed miesiąca.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.

fot. pio3 - Fotolia.com

Obligacje skarbowe – oferta IV 2015

Oprocentowanie dwuletnich obligacji detalicznych pozostanie na poziomie z marca. Oprocentowanie pozostałych papierów zostanie z kolei dostosowane do marcowej obniżki stóp procentowych.


Po obniżce stóp procentowych przez RPP w marcu o 0,5% nastąpił również spadek oprocentowania lokat bankowych i rentowności obligacji na rynku hurtowym. Tym samym ponownie wzrosła różnica w oprocentowaniu obligacji oszczędnościowych i hurtowych. Zdecydowaliśmy się na częściowe zmniejszenie tej różnicy i obniżyliśmy oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym o 0,3% dla obligacji 3- i 4-letnich oraz o 0,5% dla obligacji 10-letnich. Oprocentowanie obligacji 2-letnich pozostało na niezmienionym poziomie 2,00% i jest to oprocentowanie wyraźnie wyższe zarówno od podstawowej stopy Narodowego Banku Polskiego (1,50%), jak i rentowności analogicznych obligacji skarbowych obracanych na rynku hurtowym (ok. 1,6%). Również pozostałe rodzaje obligacji oszczędnościowych oferują znacznie lepszą zyskowność od obligacji handlowanych na rynku hurtowym.

Wraz ze spadkiem stóp procentowych skorygowaliśmy również na bardziej korzystną dla nabywców opłatę za przedterminowy wykup obligacji 2-, 3- i 4-letnich. Począwszy od kwietnia nabywcy tych obligacji będą mogli wycofać oszczędności ponosząc koszt w wysokości 70 groszy za każdą obligację (zamiast 1 zł dotychczasowej opłaty) – komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Od 1 kwietnia br. do 30 kwietnia br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych na następujących warunkach:

fot. mat. prasowe

Szczegóły oferty

Oprocentowanie obligacji dwuletnich wynosi 2,0% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna emisji to 1 mld złotych.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: