eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweZdolność kredytowa bez tajemnic

Zdolność kredytowa bez tajemnic

2015-03-29 00:31

Zdolność kredytowa bez tajemnic

Czy masz zdolność kredytową? © vinnstock - Fotolia.com

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Nim zaczniesz przebierać w dostępnych ofertach, sprawdź najpierw swoją zdolność kredytową. Może się okazać, że stać Cię nie tylko na ciasną kawalerkę, a na całkiem wygodne dwu- lub trzypokojowe lokum.

Przeczytaj także: Zdolność kredytowa VI 2023: największe mieszkanie kupimy w Katowicach

Jak precyzyjnie ocenić swoją zdolność kredytową? Najlepiej zgłosić się do specjalisty - dobrego doradcy finansowego. Bo choć w Internecie bez trudu znaleźć można setki kalkulatorów kredytowych, ilość zmiennych jest w tym wypadku zbyt duża, by bezduszny automat mógł podać prawidłowy, wiarygodny wynik.

A gdy już trafimy do odpowiedniego fachowca, pamiętajmy, by rozmawiać z nim szczerze, otwarcie, nie ukrywając żadnych faktów. O co na pewno zapyta specjalista kredytowy?
- Oczywiście, o wysokość osiąganych dochodów. To podstawowa informacja, niezbędna dla prawidłowego wyliczenia zdolności kredytowej - wyjaśnia Magdalena Machnik, doświadczony doradca finansowy z firmy Alex T. Great. - Warto zaznaczyć, że idzie tu o dochody netto, dla banku liczy się bowiem tylko to, co ostatecznie pozostaje na koncie osoby ubiegającej się o kredyt po ujęciu wszystkich kosztów.

Ważny jest też sposób, w jaki wynagrodzenie trafia do rąk przyszłego kredytobiorcy: liczą się tylko te środki, które wpływają bezpośrednio na jego konto i zostały opodatkowane (ewentualnie - zostały wypłacone w kasie, ale kredytobiorca jest w stanie dostarczyć zaświadczenie z ZUS o podstawie naliczenia składek). Mówiąc wprost, pieniądze wypłacane „pod stołem” nie mają dla banku żadnej wartości i nie będzie on ich uwzględniał podczas swojej analizy kredytowej.

Równie ważne jest też źródło pochodzenia dochodów przyszłego pożyczkobiorcy. Gdy mowa o etacie, z całą pewnością pojawią się pytania o formę i czas obecnego zatrudnienia.
- Znaczenie może mieć też dotychczasowy przebieg pracy zawodowej. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które podjęły właśnie nową pracę lub pracują w oparciu o umowę na czas określony. Informacje na temat poprzednich miejsc zatrudnienia mogą wówczas znacząco podnieść wiarygodność takiego kredytobiorcy - dodaje Magdalena Machnik. - Liczą się też wszelkiego rodzaju nagrody, prowizje i premie, trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie banki traktują je na jednakowym poziomie. Oczywiście, w takiej sytuacji jako doradca finansowy będę proponować klientowi takie oferty, przy których dodatkowe dochody będą miały jak największe znaczenie dla jego ostatecznej zdolności kredytowej.

fot. vinnstock - Fotolia.com

Czy masz zdolność kredytową?

Nim zaczniesz przebierać w dostępnych ofertach, sprawdź najpierw swoją zdolność kredytową. Może się okazać, że stać Cię nie tylko na ciasną kawalerkę, a na całkiem wygodne dwu- lub trzypokojowe lokum.


W przypadku własnej działalności gospodarczej, należy spodziewać się przede wszystkim pytań o czas jej prowadzenia. Zwyczajowo, by zabiegać o kredyt mieszkaniowy, trzeba ją prowadzić co najmniej przez rok, ale i tu znaleźć można pewne ustępstwa - wybrane banki zaakceptują krótszy „staż”, jeśli działalność gospodarcza jest kontynuacją pracy etatowej na nowych warunkach.

Kolejną ważną informacją - z punktu widzenia banku - są koszty życia i utrzymania kandydata na kredytobiorcę. Tu każdy bank ma swoje własne procedury, metody i narzędzia, które służą mu do takich wyliczeń. Co do zasady, poza standardowymi kosztami życia, z rubryki „dochód” bank będzie ujmował wszelkie zobowiązania osoby zabiegającej o kredyt: alimenty, raty zaciągniętych kredytów czy limity na rachunkach i kartach kredytowych. Warto zaznaczyć, że w przypadku kart i limitów na rachunkach liczy się już sam fakt ich posiadania, nawet jeśli nie są przez klienta wykorzystywane. Powód? W opinii banku, to źródło, z którego klient może w dowolnym momencie zacząć korzystać, co oznacza, że zmieni się wówczas jego zdolność kredytowa.
- Wszystkie te zobowiązania obniżają zdolność kredytową, dlatego bardzo ważne jest, by takie obciążenia nie przekraczały 50 procent miesięcznych dochodów przy dochodach poniżej średniej krajowej oraz 65 procent w przypadku dochodów powyżej średniej krajowej - tłumaczy Magdalena Machnik z Alex T. Great Doradcy Finansowi. - Oznacza to w praktyce, że bank, który zechce udzielić nam kredytu lub pożyczki, może nas obciążyć tylko taką ratą, której wysokość nie spowoduje przekroczenia powyższych wskaźników.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: