eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBezpieczeństwo finansowe Polaków – jest coraz lepiej

Bezpieczeństwo finansowe Polaków – jest coraz lepiej

2015-03-31 14:46

Bezpieczeństwo finansowe Polaków – jest coraz lepiej

Polacy mają oszczędności na wypadek utraty pracy © Chris Brignell - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika z najnowszej edycji badania Genworth Customer Focus, Polacy stają się coraz większymi optymistami w ocenie swojej obecnej i przyszłej sytuacji finansowej. W sytuacji utraty głównego źródła dochodów, jedna piąta respondentów byłaby w stanie regulować swoje zobowiązania finansowe jeszcze przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Jednak tylko 10% ankietowanych posiada ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

Przeczytaj także: Fundusz awaryjny chroni budżet domowy

Ogólne wnioski z badania


38% ankietowanych Polaków przyznaje, że w momencie utraty pracy przez osobę, która zarabia najwięcej w ich gospodarstwie domowym, byliby w stanie regulować zobowiązania finansowe jeszcze przez okres co najmniej 3 miesięcy. To więcej o 15 p.p. niż rok temu, gdy takiej odpowiedzi udzieliło 23% respondentów. Tymczasem odsetek osób, które po utracie pracy nie utrzymałyby się nawet przez miesiąc, spadł z 22% do 12% r/r. To sygnał, że dzięki zaoszczędzonym środkom Polacy są dziś lepiej przygotowani na wypadek bezrobocia.

Choć w kraju pojawiają się protesty niektórych grup zawodowych, badani w ramach Genworth Customer Focus Polacy z roku na rok porzucają charakterystyczny pesymizm i doceniają poprawę swojej sytuacji finansowej. Pod koniec 2012 roku zaledwie 7% badanych osób uważało, że sytuacja ich gospodarstwa domowego poprawi się w 2013 roku. Po 12 miesiącach oceniło ją jednak pozytywnie 25% respondentów. Taki sam odsetek ankietowanych uznał wtedy, że rok 2014 będzie lepszy. Po 12 miesiącach Polacy znów zweryfikowali swoje oceny. Rok 2014 oceniło pozytywnie aż 38% respondentów.

Mimo optymistycznych sygnałów Polacy pozostają ostrożni. Wielu spośród respondentów z powodu niestabilnej sytuacji finansowej nie widzi możliwości, by w ciągu najbliższych 5 lat zrealizować swoje życiowe plany. Tu kolejność i odsetek udzielonych odpowiedzi prawie się nie zmieniły r/r. Decyzje odsuwane są tylko w czasie. W efekcie 42% respondentów nie kupi w ciągu najbliższych 5 lat mieszkania ani nie dokona innego większego zakupu, np. samochodu (38%). Co trzecia ankietowana osoba z powodów finansowych nie spłaci zaciągniętego kredytu, a co dziesiąta nie założy rodziny.

fot. Chris Brignell - Fotolia.com

Polacy mają oszczędności na wypadek utraty pracy

Dzięki zaoszczędzonym środkom Polacy są dziś lepiej przygotowani na wypadek bezrobocia.


Przełomowym wynikiem, oprócz rosnącego optymizmu wśród Polaków, jest wydłużenie okresu, w jakim jesteśmy w stanie utrzymać się po utracie pracy. To efekt odkładanych przez Polaków oszczędności. W 2013 roku z powodu braku wolnych środków, z oszczędzania rezygnowało 27% respondentów. W 2014 roku odsetek ten zmniejszył się jednak do 24%. Oznacza to, że próbujemy oszczędzać. Gdy gromadzone na czarną godzinę oszczędności nie są jeszcze wystarczająco duże, by stanowiły realne zabezpieczenie, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Z możliwości tej korzysta średnio co dziesiąta osoba badana w ramach Genworth Customer Focus – mówi Aneta Podyma, Dyrektor Zarządzający Genworth w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

Czy Polacy stają się optymistami?


W grudniu 2014 roku odsetek optymistów uważających, że w minionym roku ich sytuacja finansowa poprawiła się (38%) po raz pierwszy przewyższył odsetek osób deklarujących, że ich sytuacja materialna w ciągu roku uległa pogorszeniu (25%). Odsetek osób, które nie dostrzegły zmiany (37%), utrzymał się na podobnym poziomie.

Podczas najnowszego badania Genworth Customer Focus ponownie zapytano respondentów, czy ich sytuacja finansowa w minionym roku poprawiła się czy pogorszyła. Odsetek osób, które uznały, że ich sytuacja uległa poprawie wzrósł o 15 p.p. (z 24% w roku 2013 do 38% w roku 2014), a odsetek osób, które twierdzą, że ich sytuacja uległa pogorszeniu, zmniejszył się o 14 p.p. (z 39% w roku 2013 do 25% w roku 2014).

Rzeczywistość co roku okazuje się łaskawsza, niż przewidywali pesymiści. W efekcie, wielu z nich weryfikuje swoje nastawienie i wzmacnia szeregi optymistów.

fot. mat. prasowe

Ocena sytuacji finansowej gospodarstwa domowego

O 15 p.p. zwiększył się odsetek osób uważających, że w minionym roku ich sytuacja finansowa uległa poprawie

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: