Bezpieczeństwo finansowe Polaków – jest coraz lepiej
2015-03-31 14:46
Przeczytaj także: Fundusz awaryjny chroni budżet domowy
Jak Polacy radzą sobie w sytuacji utraty zatrudnienia i
dochodów z pracy?
Dochody z tytułu pracy są kluczowym źródłem stabilności finansowej gospodarstw domowych w Polsce. Coraz większy odsetek Polaków wykorzystuje jednak wolne środki, by zabezpieczyć siebie i rodzinę od ryzyka utraty zatrudnienia i wynikających z niego kłopotów, takich jak utrata płynności, popadnięcie w długi, obniżenie standardu życia.
Polacy coraz częściej akumulują oszczędności i kupują polisę od utraty pracy, dając sobie w ten sposób szansę na spokojne poszukiwanie nowej posady lub „wyprowadzenie na prostą” własnej działalności gospodarczej. W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie wydłużył się okres przejściowy, w jakim Polacy mogą utrzymać się na bezrobociu. O 3 p.p., 5 p.p. i 10 p.p. wzrósł odsetek respondentów, którzy po utracie pracy są w stanie regulować swoje stałe zobowiązania jeszcze przez odpowiednio ponad 1, 3 i 6 miesięcy. To duża zmiana.
W sumie 60% respondentów zapewniło sobie minimum w postaci jednego miesiąca na znalezienie nowych źródeł dochodu. Ubyło natomiast respondentów, którzy, tracąc pracę, w tym samym momencie tracą zdolność regulowania swoich finansowych zobowiązań. Grupa ta zmniejszyła się z 22% w 2013 roku do 12% w roku 2014.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji w momencie utraty pracy
Jakie ważne życiowe decyzje Polacy odkładają w czasie ze względu na stan swoich finansów?
Respondenci dostrzegają stopniową poprawę swojej sytuacji finansowej i uważają, że w razie utraty pracy byliby w stanie regulować swoje zobowiązania znacznie dłużej niż jeszcze rok temu. Mimo to wielu nie czuje się na tyle pewnie, by podejmować ważne decyzje finansowe i realizować życiowe plany. Ta sytuacja nie uległa zmianie.
Podobnie jak rok temu, dwóch na pięciu respondentów przyznaje, że chciałoby dokonać zakupu własnego mieszkania, ale ze względu na swoją sytuację finansową nie uda im się tego zrobić w ciągu najbliższych 5 lat. Podobny odsetek wstrzyma się z decyzją o dużym zakupie, np. nabyciu samochodu. Prawie co trzeciej zapytanej osoby nie będzie stać na spłatę zaciągniętego kredytu, a co czwartej – na odłożenie na koncie jakichkolwiek pieniędzy. Z decyzją o posiadaniu dzieci wstrzyma się co dziesiąty badany.
fot. mat. prasowe
Odłożenie wydatków w czasie
W jaki sposób Polacy zabezpieczają swoją przyszłość?
Duża część respondentów, co pokazują wyniki cyklicznego badania Genworth Index oraz Genworth Customer Focus, coraz aktywniej zabiega o swoje finansowe bezpieczeństwo. Część z nich nie czuje się jeszcze na tyle stabilnie, by podjąć poważne życiowe zobowiązania i związane z nimi ryzyko. Dla części osób metodą na uniknięcie ryzyka są ubezpieczenia.
W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie wzrósł odsetek respondentów, którzy deklarują, że są ubezpieczeni od ryzyka następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujących trwały uszczerbek na zdrowiu, śmierć i inwalidztwo (z 47% w roku 2013 do 57% w roku 2014). Wzrósł też odsetek osób ubezpieczonych na życie. Niestety, zaledwie co dziesiąty badany korzysta z ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby, utraty pracy i płynności finansowej.
fot. mat. prasowe
Produkty ubezpieczeniowe
Informacje o badaniu
Wyniki opracowane zostały na postawie badania Genworth Customer Focus, zrealizowanego w grudniu 2014 roku przez firmę SMG YouGov, na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków w wieku 16-60 lat.
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)