Mieszkanie na kredyt = 10 000 zł/m2
2015-04-06 00:20
Przeczytaj także: Własne mieszkanie na kredyt: na co zwrócić uwagę?
Na szczególną uwagę zasługują informacje z przedostatniego wiersza tabeli (patrz poniżej). Po przeliczeniu zdyskontowanych kosztów kredytowania na 1 mkw. lokalu okazuje się, że taka stawka wynosi 11 143 zł (przykład numer 1) oraz 7762 zł (przykład numer 2). Oczywiście jest to czysto teoretyczny wskaźnik – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl. Jego wysoki poziom odzwierciedla jednak ogrom kosztów, które kredytobiorca będzie musiał ponieść przez kolejne 30 lat.
Warto pamiętać, że nabywcy przykładowych mieszkań angażują również własne oszczędności. Po doliczeniu wydatków związanych z wkładem własnym, analizowany wskaźnik kosztów wzrasta do 11 870 zł/mkw. (przykład numer 1) i 9362 zł/mkw. (przykład numer 2). Te wyniki pokazują już całkowity koszt zakupu i kredytowania w przeliczeniu na 1 mkw. lokalu.
fot. mat. prasowe
Przykładowe koszty zakupu i kredytowania w przeliczeniu na 1 mkw. lokalu
Wkład własny to najlepszy sposób na kredytowe oszczędności
Obciążenia finansowe związane z „hipotekami” nie zniechęcają większości osób do zaciągania takich długoletnich zobowiązań. Kredytobiorcy powinni jednak maksymalnie ograniczać koszty naliczane przez bank. Prócz stawek marży, prowizji oraz składek ubezpieczeniowych, trzeba wziąć pod uwagę długość okresu spłaty. Zmniejszenie liczby rat zawsze skutkuje obniżką kosztów odsetkowych. W praktyce jeszcze większe znaczenie ma wnoszony wkład własny. Można się o tym przekonać, analizując przykładowe kredyty.
Poniższy wykres przedstawia różnicę pomiędzy „hipotekami” z przykładu numer 1 i 2. W drugim przypadku relacja między kosztami kredytu i ceną zakupu 1 mkw. mieszkania jest znacznie lepsza. To wynika z faktu, że w przykładzie numer 2, kredytobiorcy wnieśli o wiele wyższy wkład własny (27% zamiast 10% wartości lokalu).
fot. mat. prasowe
Zależność między kosztami kredytowania i cenami 1 mkw przykładowych lokali
Dysproporcja pomiędzy analizowanymi kredytami maleje jeśli uwzględnimy fakt, że nabywcy mieszkań ponieśli również koszt wkładu własnego (patrz powyższy wykres). Mimo tego przedstawione wyniki powinny zachęcić do samodzielnego sfinansowania, jak największej części kupowanego lokum. Taka decyzja lepiej zabezpiecza budżet domowy przed dodatkowymi zagrożeniami (np. znacznym wzrostem stóp procentowych NBP).
Andrzej Prajsnar – portal
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)