Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2015 r.
2015-04-14 12:40
IPO © flytoskyft11 - Fotolia.com
Łączna wartość ofert europejskich IPO sięgnęła w I kwartale bieżącego roku aż 16,4 mld euro. To bardzo dobry wynik, wyższy względem tego, co udało się wypracować w całym pierwszym półroczu roku poprzedniego. To też najlepszy pierwszy kwartał od czasów „hossy internetowej”, czyli od 2000 roku. Tradycyjnie już najbardziej dynamiczna okazała się giełda w Londynie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o Warszawie - rodzima Giełda Papierów Wartościowych sięgnęła bowiem dna. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu IPO Watch Europe, realizowanego co kwartał przez firmę doradczą PwC.
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
Minione trzy miesiące przyniosły rekordową wręcz aktywność przede wszystkim rynków Europy kontynentalnej. Madryt, Euronext i Szwajcaria "zgarnęły" ponad 50% łącznej wartości wszystkich ofert. Pierwsze miejsce obronił Londyn z 27 IPO o łącznej wartości 4,6 mld euro, co jednak stanowiło jedynie 28% wartości wszystkich ofert w Europie (w analogicznym okresie roku minionego odsetek ten sięgał 52%).Największą aktywnością cieszyły się sektory:
- produktów i usług przemysłowych (z łączną wartością ofert wynoszącą 5,4 mld euro),
- usług konsumenckich (3,1 mld euro) oraz
- finansowy (2,4 mld euro).
Z kolei trzy największe IPO to:
- Aena na giełdzie w Hiszpanii (zarządzanie lotniskami, 4,3 mld euro),
- Auto Trader na giełdzie w Londynie (handel samochodami, 2,2 mld euro) oraz
- Sunrise Communications na giełdzie w Szwajcarii (sektor telekomunikacji, 2,1 mld euro).
„Aktywność na rynku IPO w Europie w ciągu minionych trzech miesięcy była najwyższa w tym okresie roku od czasów kulminacji hossy internetowej przed piętnastoma laty. Zazwyczaj pierwszy kwartał jest okresem o najmniejszej liczbie debiutów w całym roku, więc osiągnięcie lepszego rezultatu niż w całym drugim półroczu ubiegłego roku jest tym bardziej imponującym wynikiem. Wzrost zainteresowania ze strony spółek ofertami pierwotnymi wynikał po części ze sporej liczby ofert z poprzednich miesięcy, które zostały odłożone w czasie i teraz wróciły na rynek. Dalej utrzymuje się wysoki udział spółek z portfeli funduszy private equity. Miejmy nadzieję, że pozytywne nastroje przełożą się na dalszy wzrost liczby ofert w kolejnych kwartałach 2015 roku i że trend ten przeniesie się też w końcu na wyniki rynku w Warszawie” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.
fot. mat. prasowe
Aktywność na rynku IPO w Europie
Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miały miejsce dwa IPO (po jednym na rynku głównym i NewConnect) o łącznej wartości zaledwie 8,2 mln euro. Tym samym pomimo powracającego na rynki europejskie optymizmu, chęć do przeprowadzania ofert na rynku pierwotnym na polskiej giełdzie była najniższa od ponad dziesięciu lat. Jedyną ofertą na rynku głównym było IPO zajmującej się budownictwem spółki Dekpol (6,9 mln euro), natomiast na rynku NewConnect odnotowano debiut spółki Gekoplast (1,3 mln euro).
„Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w minionym kwartale rynek pierwotny w Warszawie osiągnął dno, notując najgorszy wynik od ponad dziesięciu lat. Na szczęście wszystko wskazuje jednak na to, że marazm na naszej giełdzie, trwający już od ponad roku, zostanie wreszcie przełamany w nadchodzących miesiącach, dzięki czemu Warszawa ma szansę wrócić do czołówki tabeli najaktywniejszych rynków w Europie. Już pierwsze dni kwietnia zaowocowały udanymi lub częściowo udanymi ofertami pierwotnymi, a w kolejce czeka kilka kolejnych, w tym m.in. Wirtualna Polska Holding, która ma szansę być jedną z najciekawszych transakcji na GPW w całym 2015 roku. Z drugiej strony tylko częściowe powodzenie oferty Idea Banku pokazało, że na pełną odbudowę koniunktury na rynku pierwotnym w Warszawie jeszcze trochę poczekamy”- powiedział Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC .
Informacje o badaniu
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 marca 2015 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.
Przeczytaj także:
IPO na świecie: III kwartał 2024 roku z największą liczbą debiutów
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)