Jak zostać inwestorem?
2005-12-03 16:25
Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy w czasie pandemii COVID-19. Jak się zmieniło?
Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok powinniśmy przeanalizować oferty towarzystw inwestycyjnych. Wskazówką powinna być informacja jak długo dane towarzystwo świadczy usługi w tym zakresie, jakie ma doświadczenie oraz jak wypada w rankingach na tle konkurencji. Dopiero wtedy powinniśmy zdecydować się na krok drugi, czyli rozmowę ze specjalistą. Najlepiej udać się do banku lub biura maklerskiego. Dla przykładu fundusze inwestycyjne z oferty Pioneer Pekao TFI są dostępne w Banku Pekao SA, w Centralnym Domu Maklerskim Pekao oraz u doradców finansowych Xelion.Chcąc utworzyć własne konto i tym samym nabyć jednostki uczestnictwa danego funduszu musimy odpowiednio przygotować się do rozmowy z konsultantem. Naszym „niezbędnikiem” pozwalającym sprawnie złożyć dyspozycje muszą być: dokument potwierdzający tożsamość oraz następujące dane:
- imię i nazwisko,
- adres stały (zameldowania),
- adres korespondencyjny (tymczasowy),
- nr PESEL,
- nr NIP,
oraz dodatkowo:
- nr rachunku bankowego,
- telefon i adres e-mail
Zadaniem konsultanta wdrażającego nas w tajniki inwestowania jest przedstawienie kompleksowej oferty, która pozwoli nam na wybór najodpowiedniejszego funduszu, zgodnego z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Wbrew ogólnie panującej opinii, aby stać się szczęśliwym posiadaczem jednostek uczestnictwa nie trzeba dysponować zawrotną sumą gotówki. Na początek wystarczy 1000 zł. Od nas też zależy, czy w przyszłości dokonamy dodatkowych wpłat, czy też nie. To samo dotyczy wycofywania się z inwestycji - możemy to zrobić w każdym momencie, który uznamy za stosowny, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat. Wystarczy wydać dyspozycję wycofania części lub całości kapitału i pieniądze zostaną przelane na nasz rachunek bieżący w banku. Na ogół po trzech - czterech dniach kwota, o którą nam chodziło, trafia na nasze konto.
Niestety nikt nie jest nam w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaki zysk zostanie wypracowany w danym okresie, gdyż na sukces inwestycji składa się wiele niezależnych czynników rynkowych, kształtujących wartość jednostki uczestnictwa wybranego przez nas funduszu. Przykładowo, fundusz Pioneer Stabilnego Wzrostu wypracował w ostatnim roku, w okresie od 30.11.04 do 30.11.05 zysk na poziomie 12,9%, podczas gdy wynik półroczny wynosił 7,1 % a kwartalny 1,7 %. Tak więc najwięcej zarobili ci, którzy wykazali się największą cierpliwością.
Gdy dokonaliśmy wyboru funduszu pozostaje nam krok trzeci - wrócić do domu i czekać na zyski. Ze swojej strony zrobiliśmy już wszystko. Reszta należy do specjalistów, którym powierzyliśmy w zarządzanie nasze pieniądze.
oprac. : eGospodarka.pl