eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBadanie Oszczędności Polaków III 2015

Badanie Oszczędności Polaków III 2015

2015-04-16 12:40

Badanie Oszczędności Polaków III 2015

Polacy są coraz mniej skorzy do deponowania oszczędności w bankach © Comugnero Silvana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z najnowszej edycji Badania Oszczędności Getinu wynika, że Polacy są coraz mniej skorzy do deponowania swoich oszczędności w bankach – odsetek niezadowolonych z wysokości oprocentowania lokat wyniósł w marcu 72 proc. Równocześnie do 5,6 proc. spadł odsetek osób deklarujących posiadanie wolnych środków, które zostaną przeznaczone na inwestycje lub ulokowanie w oszczędności.

Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków II 2015

Jak wynika z najnowszej edycji Badania Oszczędności Getinu, w marcu oszczędności posiadała mniej niż jedna czwarta Polaków. Wśród nich trzy czwarte miało już ulokowane pieniądze, a jedna czwarta dopiero zastanawiała się, co z nimi zrobi.

O ile z dotychczasowych badań wynikało, że statystyczny Kowalski oszczędza ostrożnie – bezpieczne lokaty bankowe wybierało minimum dwie trzecie, a czasem nawet trzy czwarte ankietowanych – to marzec przyniósł pewną zmianę trendu. Po pierwsze, zmniejszył się do 63 proc. odsetek wybierających depozyty. Po drugie, lekko wzrosła – nadal jednak nieliczna – grupa osób decydująca się na inwestycje – stanowiąc 5,7 proc. Po trzecie, udział tych, którzy w inny sposób planują rozdysponowanie wolnych zasobów gotówkowych, zwiększył się znacząco, przekraczając 30 proc.

Mało inwestorów


Warto przy tym zwrócić uwagę na gwałtowny wzrost liczby osób, które deklarują chęć inwestowania. W lutym wśród ankietowanych było ich niecałe 13 proc., a w marcu – aż jedna trzecia. To niewątpliwie efekt coraz niższego oprocentowania produktów depozytowych, tracących na atrakcyjności wraz ze spadkiem stopy bazowej NBP. Już tylko bowiem 55 proc. Polaków deklaruje chęć oszczędzania w sytuacji, gdy uzyskiwane odsetki z miesiąca na miesiąc są coraz niższe.

W marcu tylko 5,6 proc. badanych deklarowało posiadanie wolnych środków, którymi będzie w miarę swobodnie dysponować w kolejnym miesiącu, przeznaczając je na ulokowanie w oszczędności lub zainwestowanie w fundusze. W lutym takie deklaracje składało ponad 8 proc. badanych. Do 17,8 proc. wzrósł natomiast udział osób, które wprawdzie posiadają wolne środki, jednak nie chcą nimi dysponować w najbliższym miesiącu. Co ważne – odsetek tych, którzy wolnych środków nie posiadają, wzrósł w marcu do 73 proc. – to najwyższy odczyt od początku badania.

Średnia kwota wolnych środków przeznaczona na oszczędności to 13 tys. zł (oznacza to spadek w porównaniu do ubiegłego miesiąca o ok. 14,5 tys. zł). Przeciętna kwota już ulokowanych wolnych środków wynosiła w marcu ponad 21 tys. i była wyższa o ok. 7 tys. zł w porównaniu z lutym.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

Do niecałych 63% spadła liczba osób oszczędzających wolne środki

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Badanie Oszczędności Polaków III 2015

    gszegosz / 2015-04-16 23:24:21

    Dopiero uczymy się oszczędzać, ale idzie nam to coraz lepiej. Nawet widzę po swoim otoczeniu, że rośnie świadomość tego, jak ważne jest budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego. Z tego co widzę wynika, że również więcej z nas interesuje się inwestowaniem. Może nie w akcje, bo to faktycznie wymaga dużej wiedzy i mocnego zaangażowania, ale chociażby w kierunku obligacji patrzymy bardziej przychylnie. Nie mówię, że w skarbowe, bo one mają śmieszny procent zwrotu, ale korporacyjne kuszą i procentem i w sumie małym ryzykiem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: