eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBanki prognozują wzrost akcji kredytowej

Banki prognozują wzrost akcji kredytowej

2015-04-16 20:44

Banki prognozują wzrost akcji kredytowej

Banki prognozują wzrost w 2015 roku udzielanych kredytów © Jacek Michiej - Fotolia.com

Banki optymistycznie prognozują rozwój akcji kredytowej w roku 2015 - wynika z analizy KNF sporządzonej na podstawie ankiety przeprowadzonej w bankach. Bankowcy przewidują znaczący wzrost kredytowania przedsiębiorstw oraz kilkunastoprocentową dynamikę kredytów konsumpcyjnych. Mniej korzystnie wyglądają prognozy dotyczące kredytów mieszkaniowych.

Przeczytaj także: Indeks BIK: popyt na kredyty w III 2015 r.

Komisja Nadzoru Finansowego ankietę przeprowadziła wśród wszystkich banków komercyjnych działających w Polsce, których udział w aktywach sektora wyniósł na koniec 2014 roku łącznie 86,9 procent.

Według planów finansowych banków na rok 2015, roczna dynamika realna PKB w 2015 r. ma się zawierać w przedziale 2,5 proc. - 4,4 proc. przy średniej na poziomie 3,3 proc. Najwięcej banków oczekuje, że dynamika PKB wyniesie 3,4 procent. Tegoroczną inflację banki prognozują na poziomie od -0,5 procent (deflacja) do +2,5 proc., przy średniej na poziomie 0,9 procent. Stopę bezrobocia banki prognozują na 8,8 proc. do 13,1 procent, przy średniej na poziomie 11,5 proc.

Według prognoz banków, w tym roku kwota kredytów dużych przedsiębiorstw ma wzrosnąć w skali sektora o 14,8 procent, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wzrost ma z kolei wynieść 14,0 proc.

Według przewidywań polskiego sektora bankowego, na rynku kredytów konsumpcyjnych wzrost w roku 2015 wyniesie 13,6 procent, głównie za sprawą uruchamiania rentownych produktów w obliczu niskich stóp procentowych.

Dużo niższa dynamika jest prognozowana w przypadku kredytów mieszkaniowych. W 2015 roku wzrost portfela kredytów mieszkaniowych wynieść ma jedynie 3,48 proc. (z 350,8 mld zł do 363,0 mld zł).

Według banków, w ciągu roku nieznacznie pogorszy się jakość należności, głównie w segmencie kredytów mieszkaniowych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: