ABC inwestowania pieniędzy
2015-05-03 00:50
Oszczędzanie © ESCALA - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak inwestować w perspektywie 5 lat?
Dywersyfikacja – Jest to strategia inwestycyjna, w której posiadany kapitał rozkładamy w różnych produktach. W ten sposób nawet jeśli któryś z nich przyniesie straty, pozostałe pomogą je zbilansować i uchronią przed utratą oszczędności. Stare porzekadło „Nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka” doskonale wyjaśnia zasadę skutecznej dywersyfikacji.Fundusze inwestycyjne (FI) – Jest to forma wspólnego inwestowania, do której dołączyć mogą osoby indywidualne, a także osoby prawne, czyli przedsiębiorstwa, instytucje lub miasta i gminy. Wszyscy uczestnicy Funduszu powierzają swój kapitał zarządzającym, którzy inwestują go w różnego rodzaju aktywach. FI mogą miech charakter otwarty (prowadzą ciągłe zapisy, inwestycję można rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie) lub zamknięty (zapisy są ograniczone w czasie, a na ich podstawie wydawane są certyfikaty, które ewentualnie mogą później być zbywane przez inwestorów).
Eksperci ZFDF radzą:
"Obecnie oprocentowanie lokat jest bardzo niewielkie, co jest związane z rekordowo niskim poziomem stóp procentowych. Zyski płynące z depozytów są więc minimalne. Jeśli nie chcemy inwestować pieniędzy, a jedynie je gromadzić, korzystniejszym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego. Daje ono większą elastyczność w zarządzaniu kapitałem, a dodatkowo, poprzez różnego rodzaju narzędzia, takie jak zlecenia stałe, pomaga utrwalać nawyk oszczędzania"- mówi Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro
fot. ESCALA - Fotolia.com
Oszczędzanie
Gwarancja kapitału – Jest to minimalna suma, jaka zostanie wypłacona po zakończeniu inwestycji, bez względu na jej wyniki. Im jest wyższa, tym bezpieczniejszy jest dany produkt. Jeśli np. gwarancja wynosi 100%, możemy mieć pewność, że pieniądze, które wpłacimy, dostaniemy z powrotem. Zwykle jest ona powiązana z poziomem partycypacji w zyskach, a więc częścią profitów, jaki przypadnie danemu inwestorowi po zakończeniu inwestycji. Im większe ryzyko jesteśmy gotowi ponieść (im mniejsza jest gwarancja), tym większy jest nasz udział w ewentualnych zyskach.
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe - porównanie
- Konta oszczędnościowe - porównanie
- Kalkulator zysku z lokat i rachunków oszczędnościowych
Lokata – To jeden z najprostszych produktów bankowych. Jego użytkownicy deponują swoje środki na pewien określony czas (np. 3 miesiące lub rok), a po wygaśnięciu depozytu mogą wypłacić pieniądze powiększone o odsetki. Warto zauważyć, że lokaty nie służą inwestycjom, lecz oszczędzaniu, więc nie można spodziewać się z nich wielkich zysków. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy zgromadzonych w ten sposób, np. w banku zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego zostaną przekazane środki w przypadku np. niewypłacalności instytucji finansowej, z usług której korzystamy (oczywiście jeśli była ona objęta gwarancjami BFG).
Opłata likwidacyjna – Są to koszty, jakie musimy ponieść, jeśli zdecydujemy się na zakończenie inwestycji przed terminem jej zakończenia. Taka decyzja może być związana np. z jej słabymi wynikami. Warto zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące opłaty likwidacyjnej, które znajdują się w umowie podpisywanej w trakcie wyboru produktu inwestycyjnego. Jest ona najwyższa na początku i może wtedy wynosić nawet kilkadziesiąt procent wpłaconego kapitału. Z czasem jednak maleje. Nie warto więc podejmować takiej decyzji pochopnie.
Oprocentowanie – To zysk, jaki otrzymujemy od banku czy innej instytucji finansowej w zamian za powierzenie jej naszych pieniędzy. Uzależnione jest ono od wielu czynników, m.in. poziomu stóp procentowych. Te są obecnie rekordowo niskie, co przekłada się na niskie zyski z takich produktów bankowych jak np. depozyty, których średnie oprocentowanie wynosi obecnie 1,5% dla lokat 3-miesięcznych oraz 1,86% dla depozytów dwuletnich.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)