eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweABC inwestowania pieniędzy

ABC inwestowania pieniędzy

2015-05-03 00:50

Przeczytaj także: Jak inwestować w perspektywie 5 lat?


Podatek Belki – Jest to opłata ponoszona od dochodów kapitałowych, a więc pochodzących z inwestycji. Wynosi ona 19% i obejmuje zyski np. z udziału w funduszach inwestycyjnych, zakupu papierów wartościowych, wkładów oszczędnościowych czy przechowywania środków na rachunkach bankowych. Można jej uniknąć np. poprzez lokowanie pieniędzy na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE), pod warunkiem jednak, że wypłata zgromadzonych środków nastąpi po nabyciu uprawnień emerytalnych.

Procent składany – To mechanizm oprocentowania, który uwzględnia doliczanie wypracowanych odsetek do wkładu początkowego inwestycji. Oznacza to, że im dłużej trwa inwestycja, tym większa jest suma, od której naliczane są odsetki. Duże znaczenie ma tu okres kapitalizacji, im jest częstsza, tym zysk będzie szybciej wzrastał. Procent składany działa na zasadzie kuli śnieżnej.

Próg wejścia – Jest to minimalna kwota, jaką należy wyłożyć, aby móc przystąpić do inwestycji. Może być bardzo zróżnicowana, najniższa może wynosić 100 zł, ale są też produkty, przy których trzeba dysponować kwotą nawet 100 tysięcy złotych. Próg może być ustalony w złotówkach, ale zdarzają się też produkty umożliwiające inwestycje w obcej walucie, np. dolarach amerykańskich lub euro.

Eksperci ZFDF radzą:


"Początkujący inwestorzy powinni skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie swoich działań. Podstawową kwestią jest zrozumienie zasad funkcjonowania produktów, z których chcemy skorzystać oraz ryzyka, jakie ze sobą niosą. Nie warto poddawać się presji czasu i podpisywać dokumentów bez ich dokładnego przeczytania. Jeśli czegoś nie rozumiemy, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty" - komentuje Piotr Stempiński, ekspert ZFDF, FinPack

Ryzyko inwestycyjne – Niestety każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem straty części lub całości kapitału. Jego źródłami mogą być wahania kursów walut, wyniki finansowe przedsiębiorstw, a nawet klęski żywiołowe czy niepokoje polityczne. Decydując się na jeden z produktów inwestycyjnych powinniśmy dokładnie przemyśleć, jak wiele jesteśmy gotowi zaryzykować. Początkujący inwestorzy powinni wybierać przede wszystkim instrumenty bezpieczne, dające dużą gwarancję kapitału.

„Struktura”, czyli produkt strukturyzowany – To produkt inwestycyjny, w którym kapitał dzielony jest na dwie części. Większa lokowana jest w bezpiecznych instrumentach, takich jak np. obligacje i stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie naszych oszczędności. Reszta pieniędzy (np. 10%) zostaje wykorzystana do bardziej ryzykownych inwestycji, takich jak w surowce czy indeksy giełdowe. Od ich wyników zależeć będą ewentualne zyski. Produkty strukturyzowane dostępne są często w kilku wariantach. Różnią się one między sobą poziomem gwarancji, która może być pełna lub częściowa, a także stopniem partycypacji w zyskach, który może być nawet kilkusetprocentowy. Im więcej jesteśmy gotowi zaryzykować, tym większy będzie też udział w ewentualnych zyskach.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • TFI na co zwrócić uwagę

    F-trust.pl / 2015-05-13 12:36:23

    Polecam nasz artykuł na temat bezpiecznego inwestowania w fundusze.
    https://www.f-trust.pl/jak-zarobic-na-inwestycjach-w-fundusze-5-zasad
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: