Rynek akcji, walut i surowców 04-08.05.15
2015-05-11 10:32
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 27-30.04.15
Perspektywa długoterminowa
Przejdźmy do perspektywy długoterminowej. Kluczowe jest obecnie czy fala trzecia (wykres 3, oznaczenia w prostokącie) zakończyła się w grudniu, czy też zakończy się dopiero za kilka miesięcy.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym
W mojej ocenie fala trzecia może być kontynuowana przez kolejne miesiące. Oczywiście istnieje ryzyko, że kolejna próba przełamania dotychczasowych oporów się nie uda i wtedy dojdzie do poważniejszych spadków w ramach korekcyjnej fali czwartej, po której zobaczymy jeszcze falę piątą. Może się ona zakończyć na jesieni 2015 albo dopiero w 2016 roku. Wtedy może dojść do długoterminowego przesilenia. Pojawi się wtedy wysokie ryzyko załamania, być może podobnego jak te z 2007 roku.
Przypomnę, że średnioterminowy sygnał sprzedaży pojawił się wtedy po 5-ciu miesiącach spadków, gdy ukształtowała się pierwsza 5-falowa struktura.
Rynek akcji w Niemczech
W ubiegłym tygodniu doszło do spadku do kolejnego dna. W czwartek osiągnięte zostało dno na poziomie 11 182 pkt. Potem doszło do silnego wzrostu do 11 451 pkt. W piątek odbicie było kontynuowane. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 11 744 pkt, zamknięcie nieznacznie niżej po 11 716 pkt.
Z październikowego dna widoczna jest trójfalowa struktura. Od 6-ciu tygodni znajdujemy się w korekcyjnej fali czwartej. Spadki z kwietniowego szczytu mają trójfalową strukturę, przekroczony został opór w rejonie 11 680 pkt (wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Kontrakty na indeks DAX
Na giełdach w USA może dojść do powrotu na majowe minima. W takim układzie do nowego dna może wrócić rynek niemiecki. Po zakończeniu fali czwartej w ciągu kilku tygodni powinniśmy zobaczyć nowe maksimum w ramach fali piątej. Target szacuję na 13 000 pkt.
Rynek akcji w Polsce (WIG, WIG20, MWIG40)
Stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskich poziomach. Oszczędzanie na lokatach bankowych i w funduszach obligacyjnych jest wyjątkowo mało opłacalne. Można oczekiwać dalszego przesunięcia środków do funduszy akcyjnych, co powinno zaowocować wzrostami na rynku akcji. Drugim kluczowym elementem jest koniunktura na giełdach w USA. Od blisko 2 lat nasz rynek jest znacznie słabszy od giełd w USA, jednak od stycznia mamy umocnienie się naszego rynku (wykres 5).
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Porównanie indeksu S&P500 i WIG20 w długim terminie
W piątek indeks WIG osiągnął nowe kilkuletnie maksimum na poziomie 57 460 pkt. (poprzednie 57 193 pkt), zamknięcie po 57 379 pkt (wykres 6). W krótkim terminie możliwe jest przekroczenie szczytu z piątku. Ryzyko wystąpienia korekty jest duże. W przypadku jej wystąpienia oczekuję na obronę wsparcia w rejonie 55 690 pkt. (szczyt z września 2014 roku). W dalszej perspektywie oczekuję na kontynuację trendu wzrostowego.
fot. mat. prasowe
Wykres 6. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)