eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBratanki osłabiają złotego

Bratanki osłabiają złotego

2005-12-08 22:46

Bratanki osłabiają złotego

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czwartek był kolejnym dniem korekty na złotym. Nasza waluta rozpoczęła notowanie od niewielkiego osłabienia wobec dolara i euro. Obecnie wzrosty kursów cały czas trzeba oceniać w kategoriach korekty, ponieważ zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN znajdują się poniżej istotnych oporów, które są ulokowane odpowiednio na 3,88 i 3,30.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Dalsze wzmocnienie złotego jest w ostatnich dniach hamowane jedynie przez wydarzenia na Węgrzech, gdzie kolejna agencja ratingowa przymierza się do obniżenia ratingu. W efekcie kurs EUR/HUF, po trzech dniach wzrostów wywołanych decyzją agencji Fitch, dotarł do poziomu 256,24, który jest najwyższym w tym roku.

Po porannych silniejszych wahaniach, popołudniowe godziny, zarówno na głównych parach walut, jak i na złotówce upływały już w dużo spokojniejszej atmosferze i inwestorzy wyraźnie nie kwapili się do handlu walutami.

O godzinie 16:00 za euro płacono 3,86 zł a za dolara 3,28 zł.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym czasie należy się liczyć z powrotem presji na umocnienie złotego. Ostatnie spadki oznaczają bowiem, że kurs EUR/PLN może spaść nawet do poziomu 3,74, a USD/PLN do poziomu 3,12.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dziś kurs EUR/USD silnie odbił się od poziomu 1,17 i szybko przemieścił się w okolice strefy oporu na 1,1775 – 85. Pretekstem do wzrostów stało się osłabienie dolara wobec jena oraz wypowiedź głównego ekonomisty EBC Otmara Issinga, że bank będzie reagował na rosnącą presję inflacyjną. Jednocześnie Issing zastrzegł, że grudniowa podwyżka nie jest pierwszą z serii, ale to już nie znalazło przełożenia w zachowaniu rynku. Większego wpływu na rynek nie miała informacja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że Europejski Bank Centralny powinien wstrzymać się z kolejną podwyżką stóp procentowych, aż pojawi się więcej oznak ożywienia gospodarczego. Przy założeniu, że rynek walutowy wciąż koncentruje się na kwestii wysokości stóp procentowych w różnych krajach, to taki ukryty nacisk Funduszu na EBC, powinien podziałać negatywnie na euro.

Wspólnej walucie dziś pomagały za to dobre dane o wzroście produkcji przemysłowej w Niemczech. Praktycznie żadnego wpływu na rynek nie miały za to dane o tygodniowej zmianie liczby bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Krótkoterminowa prognoza
Utrzymaniu wzrostów EUR/USD nie sprzyja również perspektywa przyszłotygodniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed, czy też problemów z uzgodnieniem unijnego budżetu na lata 2007 – 2013.

oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: kursy walut, komentarz finansowy, złoty, dolar, euro
Złoty wraca do wzrostów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: