eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKoniec procedury nadmiernego deficytu wobec Polski

Koniec procedury nadmiernego deficytu wobec Polski

2015-05-13 22:18

Koniec procedury nadmiernego deficytu wobec Polski

KE zamknie procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski © vvs2000 - Fotolia.com

Komisja Europejska zniesie wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Decyzję o przyjęciu rekomendacji w tej sprawie podjęło Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej. Procedura zostanie zniesiona na rok przed ostatecznym terminem.

Przeczytaj także: Polska ze zdjętą procedurą nadmiernego deficytu

Taka decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że według władz unijnych Polska w sposób trwały zredukowała nadmierny deficyt. W 2014 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszył się o 0,8 pkt. proc. do 3,2 proc. PKB, czyli do poziomu bliskiego 3 proc. PKB. Umożliwiło to uwzględnienie, w ramach procedury nadmiernego deficytu, ponoszonych jeszcze w 2014 r. kosztów systemowej reformy emerytalnej – 0,4 pkt proc. PKB i obniżenie deficytu poniżej 3 procent PKB po uwzględnieniu tych kosztów. Tym samym deficyt osiągnął poziom umożliwiający zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu.

– Od dziś pierwszym najważniejszym problemem już nie muszą być odpowiedzi na pytania, gdzie szukać oszczędności, ale przede wszystkim, jak lepiej wydawać publiczne pieniądze. To nie będzie pytanie o dodatkowe źródła dochodów, wyższe podatki. Chodzi o takie sformułowanie polityki podatkowej, dochodowej rządu, które jest najlepsze dla tworzenia miejsc pracy i lepszego rozwoju Polski – skomentował decyzję KE minister finansów Mateusz Szczurek.


KE prognozuje, że deficyt wyniesie 2,8 proc. PKB w 2015 r. i 2,6 proc. PKB w 2016 r. Polski fiskus w latach 2015 oraz 2016 zamierza zredukować deficyt do odpowiednio 2,7 proc. PKB i 2,3 proc. PKB.

Procedura nadmiernego deficytu to procedura wszczynana na szczeblu Unii Europejskiej w przypadku przekroczenia przez państwo członkowskie dopuszczalnego deficytu finansów publicznych. Państwo, którego deficyt został uznany za nadmierny, musi podjąć odpowiednie działania korygujące, a jeśli ich nie wdroży, to może zostać obciążone sankcjami finansowymi.
Przeczytaj także: Budżet do 30 września Budżet do 30 września

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: