Rynek akcji, walut i surowców 11-15.05.15
2015-05-18 10:15
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 04-08.05.15
Perspektywa długoterminowa
Przejdźmy do perspektywy długoterminowej. Kluczowe jest obecnie czy fala trzecia (wykres 3, oznaczenia w prostokącie) zakończyła się w grudniu, czy też zakończy się dopiero za kilka miesięcy.
W mojej ocenie fala trzecia może być kontynuowana przez kolejne miesiące. Oczywiście istnieje ryzyko, że kolejna próba przełamania dotychczasowych oporów się nie uda i wtedy dojdzie do poważniejszych spadków w ramach korekcyjnej fali czwartej, po której zobaczymy jeszcze falę piątą. Może się ona zakończyć na jesieni 2015 albo dopiero w 2016 roku. Wtedy może dojść do długoterminowego przesilenia. Pojawi się wtedy wysokie ryzyko załamania, być może podobnego jak te z 2007 roku.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym
Przypomnę, że średnioterminowy sygnał sprzedaży pojawił się wtedy po 5-ciu miesiącach spadków, gdy ukształtowała się pierwsza 5-falowa struktura.
Rynek akcji w Niemczech
W czwartek rano nie udała się próba przebicia dna z poprzedniego tygodnia. W efekcie nastąpiło silne odbicie. W piątek rano osiągnięte zostało maksimum na poziomie 11 647 pkt, potem nastąpiła realizacja zysków. Zamknięcie nisko po 11 476 pkt (wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Kontrakty na indeks DAX
Z czwartkowego dna widoczna jest mała 5-falowa struktura. Na początku przyszłego tygodnia oczekuję ataku na silny opór w rejonie 11 680 pkt. Próba jego przełamania może się nie udać. W efekcie możliwy jest powrót poniżej dna z maja. Po zakończeniu fali czwartej w ciągu kilku tygodni powinniśmy zobaczyć nowe maksimum w ramach fali piątej. Target szacuję na 13 000 pkt.
Rynek akcji w Polsce (WIG, WIG20, MWIG40)
Stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskich poziomach. Oszczędzanie na lokatach bankowych i w funduszach obligacyjnych jest wyjątkowo mało opłacalne. Można oczekiwać dalszego przesunięcia środków do funduszy akcyjnych, co powinno zaowocować wzrostami na rynku akcji. Drugim kluczowym elementem jest koniunktura na giełdach w USA. Od blisko 2 lat nasz rynek jest znacznie słabszy od giełd w USA, jednak od stycznia mamy umocnienie się naszego rynku (wykres 5). Tydzień temu pojawił się czynnik ryzyka w postaci wyborów prezydenckich. Program kandydata PIS obniżenia wieku emerytalnego (nie jest to zresztą w kompetencjach prezydenta tylko parlamentu) jest czystą demagogią. Średnia długość życia się wydłuża, społeczeństwo się starzeje. Powrót do wieku 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety) spowoduje duży spadek emerytur.
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Porównanie indeksu S&P500 i WIG20 w długim terminie
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)