Wieloletnia prognoza dla EUR/USD
2015-05-20 08:22
Wykres 1. EUR/USD - układ świec miesięcznych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Prognoza długoterminowa
Do sporządzenia długoterminowej prognozy wykorzystamy teorię fal Elliotta, którą pod koniec 2007 roku wykorzystałem do zaprognozowania z półrocznym wyprzedzeniem przesilenia w połowie 2008 roku. Mniejsze punkty zwrotne zostały zaprognozowane niemal w punkt pod koniec 2009 roku (szczyt fali a) oraz lipcowy dołek z 2012 roku (przypomnę, że pesymizm na rynku był wtedy ogromny), czyli dno fali 1 (wykres 1).
To co się od razu rzuca w oczy to piękny układ trzech silnych fal spadkowych (fala pierwsza i jeszcze nie zakończona wieloletnia fala trzecia). Fala pierwsza zakończyła się na jesieni 2008 roku po przecenie o 37 centów z poziomu 1.60 USD do 1.2330 USD. Potem mieliśmy długą złożoną korektę w postaci fali płaskiej, zakończyła się ona po 2 latach w styczniu 2011 roku. Wtedy kurs wspólnej waluty wkroczył w silną falę trzecią, która powinna ujawnić swoją 5-falową strukturę. Obecnie eurodolar koryguje spadki ze szczytu z 2014 roku o zasięgu 35 centów. Fala spadkowa trwała 10 miesięcy. Odbicie powinno potrwać minimum 38-62% czasu trwania spadków. Daje nam to minimum 4-6 miesięcy odbicia. Target można szacować na 38% fali spadkowej. Oznacza to, że kurs eurodolara może dotrzeć do pułapu 1.18 USD (wykres 1).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. EUR/USD - układ świec miesięcznych
Na tym nie koniec. Korekcyjne odbicie (podfala 2) z lipcowego dna z 2012 roku do szczytu z maja 2014 roku trwało niemal dwa lata i przyjęło postać zygzaka. W takim układzie podfala 4-ta może przyjąć postać korekty płaskiej lub trójkąta i potrwać do 2016 roku, lub nawet do 2017 roku. Tworząc dwie groźne średnioterminowe pułapki (wykres 2), o tym później.
Po zakończeniu obecnego odbicia, które może potrwać do 2016-2017 roku, przez kolejne kilkanaście miesięcy możliwe są spadki w ramach podfali 5-tej. Powinna ona przebić parytet (EUR=USD). Gdybyśmy założyli równość podfali 1-szej (zasięg 29 centów, lepsze będą wartości procentowe: zasięg 19.4%) i podfali 5-tej oraz wiedzieli jaki będzie szczyt podfali 4-tej (załóżmy, że wypadnie na poziomie 1.18 USD, potem możemy to skorygować), to możemy oszacować dno wieloletniej fali spadowej (fali trzeciej). Wypadłoby ono na poziomie: 1.18-0.29 = 0.89 USD (skala arytmetyczna) lub 0.95 USD (skala logarytmiczna). Ta ostatnia jest lepsza do prognozowania długoterminowych trendów.
Dno może wypaść w 2017-2018 roku (w zależności od czasu trwania aktualnego odbicia). Można się pokusić o jeszcze dłuższą prognozę. Po zakończeniu silnej fali trzeciej (2017-2018) możliwa jest kolejna korekta (2-3 lata). Po jej zakończeniu kurs eurodolara może wkroczyć w kolejną falę spadków, która zmierzy się z długoterminowym dnem z lat 2000-2001 w rejonie 0.82-0.83 USD.
Przedstawiony scenariusz długoterminowy jest ważny pod warunkiem, że odbicie z dna z 2015 roku nie przekroczy oporu w rejonie 1.21 USD, nieco wyżej mamy kolejne bardzo silne długoterminowe opory. Nie zanosi się na to, aby te opory mogły zostać przełamane.
W praktyce bardzo trudno jest wykorzystać tak długoterminową prognozę, gdyż wymaga to ogromnej cierpliwości, a potem po otwarciu pozycji jesteśmy podatni na zbyt szybkie zamknięcie pozycji, gdy pojawi się już ogromny zysk. Przejdziemy zatem do krótszej perspektywy.
Prognoza średnioterminowa
Dla średnioterminowych graczy kluczowy będzie kształt i charakter odbicia z marca 2015 roku. Odbicie może przyjąć postać złożonej korekty i będzie trwać znacznie dłuższej niż się powszechnie sądzi. Na razie z marcowego dna kurs dotarł do silnego oporu w rejonie 1.14 USD. Do lipca możemy osiągnąć target w rejonie 1.18 USD. Sądzę, że przyjmie ono postać korekcyjnej trójki (a-b-c) tworzącej falę A.
Potem w ciągu kilku miesięcy można oczekiwać spadków i testu dna z marca (1.0460 USD). Wielu inwestorów będzie grać pod podwyżkę stóp procentowych w USA, co powinno umocnić dolara. Uważam, że należy przygotować się na scenariusz w którym próba trwałego przełamania dna z marca br. nie uda się (wykres 2, pułapka 1).
fot. mat. prasowe
Wykres 2. EUR/USD - układ świec tygodniowych
Potem można oczekiwać powrotu do oporu w postaci szczytu fali A. Tu może się pojawić druga pułapka, gdyż próba przebicia oporu w postaci szczytu fali A też może się nie udać. W zależności od wewnętrznej struktury fali C, wielomiesięczna korekta może przyjąć postać korekty płaskiej lub trójkąta, co wydłuży korektę o kolejne miesiące. Zatem dopiero w 2016 lub nawet w 2017 roku może rozpocząć się kolejna zyskowna fala spadków, która ustanowi nowe kilkunastoletnie minimum.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)