eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKredyt hipoteczny: jak dokumentować dochody?

Kredyt hipoteczny: jak dokumentować dochody?

2015-05-24 00:22

Kredyt hipoteczny: jak dokumentować dochody?

Jak dokumentować dochód, kiedy staramy się o kredyt? © vadim yerofeyev - Fotolia.com

Wiele osób uważa, że bez etatu nie ma sensu nawet próbować ubiegać się o kredyt gotówkowy. Z kolei inni są zdania, że procedury bankowe, z powodu ogromu dokumentacji niezbędnej do wzięcia kredytu, to przesada i niepotrzebna biurokracja. Jednak rzeczywistość jest zupełnie odmienna. Banki akceptują różnego rodzaju umowy jako potwierdzenie zdolności kredytowej, a konieczność przedstawienia określonych dokumentów zabezpiecza interes klienta. Dzięki temu unika on nadmiernego zadłużenia, które najczęściej prowadzi do kłopotów z regulowaniem zobowiązań i może skończyć się pętlą kredytową.

Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: błędy kredytobiorców

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu gotówkowego jest posiadanie odpowiednio udokumentowanego dochodu. W dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej, kiedy coraz więcej osób rozlicza się z pracodawcami na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzi działalność gospodarczą, banki akceptują wiele typów dokumentów poświadczających dochód. Poszczególne instytucje inaczej traktują różne umowy, chociażby ze względu na długość ich trwania, charakter prawny czy stabilność źródła dochodu.

Niewątpliwie w najbardziej komfortowej sytuacji są potencjalni kredytobiorcy zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie na czas nieokreślony. Od „etatowca” bank będzie oczekiwał podpisanego przez pracodawcę zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach. Wiele banków wymaga jedynie, aby poprzedzający uzyskanie kredytu okres zatrudnienia takich osób przekraczał 3 miesiące. Bank może zaakceptować krótszy czas, gdy długość zatrudnienia przekracza 1 miesiąc, a przerwa nie jest dłuższa niż jeden kwartał.

Osoby posiadające umowę o pracę na czas określony będą w o tyle trudniejszej sytuacji, że w zdecydowanej większości banków umowa kredytowa nie może być dłuższa od okresu zatrudnienia. Wyjątkiem mogą być osoby, których umowy czasowe są odnawiane regularnie – na przykład nauczyciele. Od takich klientów bank będzie najczęściej oczekiwał oświadczenia pracodawcy dotyczącego przyszłego zatrudnienia.

Prosta jest też sprawa w wypadku osób uzyskujących dochody z tytułu emerytury lub renty. Swoją zdolność do spłacenia kredytu mogą one udokumentować zaświadczeniem o przyznaniu lub waloryzacji świadczenia. Bank dokona także oceny ich sytuacji na podstawie ostatniego odcinka emerytury lub wyciągu z rachunku osobistego za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

fot. vadim yerofeyev - Fotolia.com

Jak dokumentować dochód, kiedy staramy się o kredyt?

Od „etatowca” bank będzie oczekiwał podpisanego przez pracodawcę zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach.


Uproszczone procedury dotyczą również osób pracujących w wolnych zawodach, a więc np. lekarzy, adwokatów, architektów, prawników czy psychologów. Jeżeli wykonują oni swój zawód poza stosunkiem pracy, czyli np. prowadzą własną praktykę, bank będzie oczekiwał od nich zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje lub dyplomu dającego prawo do wykonywania zawodu. Wysokość osiąganych dochodów jest wskazywana przez przyszłego kredytobiorcę w odpowiednim oświadczeniu. Najczęściej bank poprosi o ich udokumentowanie wyciągiem z rachunku (za minimum 6 miesięcy).

Kolejną grupą osób, dla których brak etatu nie powinien być problemem, są zatrudnieni na kontrakcie. W tym wypadku niezbędne będzie przedstawienie ostatniej umowy (min. 12-miesięcznej) lub potwierdzenie jej przedłużenia. Ważne, aby występowała ciągłość kontraktów – to znaczy, aby przerwy pomiędzy nimi nie były dłuższe niż 30 dni oraz by łączny okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy nie był krótszy niż 12 miesięcy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Kredyt hipoteczny: jak dokumentować dochody?

    TomaSzmit / 2015-05-25 09:08:13

    Niestety prawda jest taka, że nawet jak się jest zatrudnionym na umowę o pracę i ma się w miarę dobre dochody to otrzymanie kredytu graniczy z cudem i jest to jakiś kosmiczny proces. Zanim dostaliśmy z żoną kredyt to minęło wiele czasu i zgromadziliśmy dużo makulatury. Ostatecznie zrezygnowaliśmy z działania na własną rękę i skorzystaliśmy z pomocy doradcy finansowego, czego dzisiaj nie żałuję, bo udało nam się znaleźć najlepszy kredyt, a dodatkowo pan Łukasz Mendocha pomógł nam ogarnąć te wszystkie papierki i procedury. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Uwaga na kredyty

    MichalD / 2015-05-26 12:22:35

    Banki są i będą chętne do dawania kredytów bo na tym zarabiają, co nie jest żadną tajemnicą. Opinia, że bank dba o nas, dlatego sprawdza nasze dochody to prawda w połowie. Bank musi być pewny, że mamy możliwość spłaty.

    O tym, że banki zarabiają na nas mogą świadczyć miedzy innymi ubezpieczenia (pomostowe, czy niskiego wkładu własnego) dołączane do kredytów hipotecznych jako warunek otrzymania środków.

    Pamiętajcie, ze takie ubezpieczenia są do odzyskania, a raczej pieniadze na nie wpłacone. Jeśli potrzebujecie porady, wskażę za darmo co robić krok po kroku, żeby odzyskać środki wpłacone na ubezpieczenie: 533 121 778 odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: