Kredyt hipoteczny: jak dokumentować dochody?
2015-05-24 00:22
Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: błędy kredytobiorców
Zupełnie inne rodzaje dokumentów wymagane są od rolników. Banki oczekują oryginałów zaświadczeń z urzędu gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego za ostatni rok i przedstawienia liczby hektarów przeliczeniowych. Istotne mogą się okazać również potwierdzenia o niezaleganiu z podatkami (z urzędu gminy) oraz ze składkami ubezpieczeniowymi (z KRUS-u).
Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem gotówkowym, muszą z kolei być przygotowani do przedstawienia rocznego zeznania podatkowego za ubiegły rok lub podsumowania książki przychodów i rozchodów (zazwyczaj za 6 miesięcy). Od osoby prowadzącej działalność gospodarczą bank może też oczekiwać potwierdzenia wpłat podatku dochodowego lub zaświadczenia o niezaleganiu z odpowiedniego urzędu skarbowego oraz ZUS-u. W wypadku zwolnienia z płacenia podatku niezbędne będzie oświadczenie o nieodprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy oraz dokument z urzędu skarbowego potwierdzający ten fakt.
Utrudnionych procedur kredytowych najbardziej obawiają się osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych. Faktem jest, że w ich wypadku procedura w większości banków nie będzie taka prosta. To, na co banki zwracają szczególną uwagę, to stabilność dochodów uzyskiwanych w oparciu o taką umowę. Zwykle wymaga się od 9 do ok. 12 miesięcy nieprzerwanych umów – istotna jest powtarzalność. Relację z pracodawcą może dokumentować jedna umowa zlecenia na rok lub 12 powtarzających się miesięcznych umów. Większość banków będzie oczekiwać również, aby bieżąca umowa była co najmniej trzecią zawartą z obecnym pracodawcą oraz aby przerwy pomiędzy kolejnymi umowami nie trwały dłużej niż 7 dni. Często również wymagane jest odpowiednie zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające brak przeciwwskazań do kontynuowania umowy.
Czy można uzyskać kredyt, nie przedstawiając w banku żadnej dokumentacji? Owszem, ale tylko kiedy jesteśmy od jakiegoś czasu klientem tej instytucji. Mając informacje o obrotach na naszym rachunku, bank będzie w stanie szybko ocenić naszą sytuację finansową i na tej podstawie zaproponować nam pożyczkę. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność skorzystania z oferty tego konkretnego banku, która może nie być w danym momencie najbardziej atrakcyjną na rynku. Innym sposobem na uniknięcie formalności jest skorzystanie z tzw. kredytu na PIT. W okresie rozliczeń rocznych podatków wiele banków promuje specjalne oferty, w ramach których kredyty udzielane są klientom na podstawie aktualnych formularzy PIT-11. Te wystawiane przez pracodawców dokumenty są przez banki uznawane za wiarygodne potwierdzenie zarobków.
Przydatne linki:
- Kredyty hipoteczne - porównanie
- Kalkulator kredytowy
Im bardziej złożona jest nasza sytuacja jeśli chodzi o źródła dochodów, tym lepiej powinniśmy się przygotować do rozmowy z bankiem o kredycie. Przygotowanie wcześniej niezbędnych dokumentów przyspieszy proces kredytowy i wypłatę pieniędzy. Warto swoją sytuację skonsultować ze specjalistą, np. doradcą w sieci pośrednictwa finansowego. Znając procedury w różnych bankach, będzie on w stanie wskazać nam instytucję, gdzie będą one dla nas najbardziej przyjazne oraz gdzie będziemy mieli szansę na najwyższą kwotę kredytu. Przedstawienie każdego rodzaju dochodu zwiększa naszą zdolność kredytową. Dlatego tak istotne jest okazanie w banku zaświadczeń dotyczących zarówno dochodów głównych, jak i tych pobocznych. Warto pamiętać, że do uzyskania kredytu, obok udokumentowanego dochodu, niezbędna jest też odpowiednia historia kredytowa w BIK-u.
Kinga Malik,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
TomaSzmit / 2015-05-25 09:08:13
Niestety prawda jest taka, że nawet jak się jest zatrudnionym na umowę o pracę i ma się w miarę dobre dochody to otrzymanie kredytu graniczy z cudem i jest to jakiś kosmiczny proces. Zanim dostaliśmy z żoną kredyt to minęło wiele czasu i zgromadziliśmy dużo makulatury. Ostatecznie zrezygnowaliśmy z działania na własną rękę i skorzystaliśmy z pomocy doradcy finansowego, czego dzisiaj nie żałuję, bo udało nam się znaleźć najlepszy kredyt, a dodatkowo pan Łukasz Mendocha pomógł nam ogarnąć te wszystkie papierki i procedury. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
MichalD / 2015-05-26 12:22:35
Banki są i będą chętne do dawania kredytów bo na tym zarabiają, co nie jest żadną tajemnicą. Opinia, że bank dba o nas, dlatego sprawdza nasze dochody to prawda w połowie. Bank musi być pewny, że mamy możliwość spłaty.
O tym, że banki zarabiają na nas mogą świadczyć miedzy innymi ubezpieczenia (pomostowe, czy niskiego wkładu własnego) dołączane do kredytów hipotecznych jako warunek otrzymania środków.
Pamiętajcie, ze takie ubezpieczenia są do odzyskania, a raczej pieniadze na nie wpłacone. Jeśli potrzebujecie porady, wskażę za darmo co robić krok po kroku, żeby odzyskać środki wpłacone na ubezpieczenie: 533 121 778 [ odpowiedz ] [ cytuj ]