Portret kredytobiorcy, czyli jak Polacy zaciągają kredyty
2015-05-26 12:47
Jaki jest polski kredytobiorca? © Piotr Marcinski - Fotolia.com
Już połowa dorosłych Polaków (15,3 mln) spłaca kredyt. Wśród kredytobiorców dostrzegalna jest niewielka przewaga pań (51,1 proc.). Najaktywniejszą grupą osób zaciągających zobowiązania finansowe jest tzw. pokolenie X, czyli urodzeni w latach 1967-1981. To tylko niektóre z wniosków płynących z przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej "Portretu kredytobiorcy".
Przeczytaj także: Kredyty Polaków: odważne pokolenie X
Poziom aktywności kredytowej według województw
Przyglądając się kredytowej mapie Polski, dostrzegamy, że największa aktywność kredytobiorców ma miejsce w województwie lubuskim (52,8 proc.) zaś najmniejsza widoczna jest na Podlasiu, gdzie zobowiązania kredytowe posiada zaledwie 39,1% osób. Jednocześnie wyraźnie widać, wyższy poziom aktywności kredytowej dotyczy zdecydowanie mieszkańców zachodniej ściany naszego kraju.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę płeć, to okaże się, że większa aktywność w zaciąganiu zobowiązań kredytowych dotyczy pań pochodzących właśnie w województwa lubuskiego (52,1%) oraz mężczyzn ze Śląska. (54,5%). Biorąc pod uwagę ekonomiczno–polityczny podział społeczeństwa wynikający z uwarunkowań historycznych, również obie płcie wykazują mniejszą aktywność kredytową na wschodzie Polski.
Najrzadziej z kredytów korzystają kobiety w województwie podkarpackim (37,9%), a mężczyźni w województwie podlaskim (39,6%). Obserwujemy również , że w obu tych województwach jest najniższy poziom aktywności kredytowej bez względu na płeć.
- Największa aktywność kredytobiorców ogółem dotyczy mieszkańców województwa lubuskiego, gdzie 52,8% korzysta z kredytu
- Najmniejsza aktywność kredytobiorców ogółem dotyczy mieszkańców województwa podlaskiego, gdzie 39,1% korzysta z kredytu
- Kobiety są najbardziej aktywne kredytowo w województwie lubuskim (52,1%), najmniej w województwie podkarpackim (37,9%)
- Mężczyźni są najbardziej aktywni kredytowo w województwie śląskim (54,5%), najmniej w województwie podlaskim (39,6%)
- Znacznie większa aktywność kredytowa występuje na zachodzie Polski w stosunku do wschodniej części kraju
Wpływ czynników demograficznych na dynamikę aktywności kredytowej Polaków
Mając na uwadze wpływ czynników demograficznych na dynamikę aktywności kredytowej Polaków, wyraźnie pokolenie X uwidacznia swoją największą aktywność w zakresie zaciąganych kredytów, szczególnie w województwie mazowieckim wśród kobiet, zaś w województwie wielkopolskim wśród mężczyzn. Jest to jednocześnie pokolenie najbardziej aktywne zawodowo. Na tak wysoki poziom ukredytowienia może wpływać fakt, iż jest to okres kiedy najczęściej podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania czy podejmujemy ryzyko inwestycyjne z zewnętrznych źródeł finansowania. W związku z przesunięciem się wieku życia na własny rachunek na późniejszy, w sferze zawierania zobowiązań kredytowych obserwujemy, że najmniej aktywne kredytowo jest właśnie najmłodsze pokolenie Y.
Przydatne linki:
- Kredyty gotówkowe - porównanie
- Kredyty hipoteczne - porównanie
- Kredyty samochodowe - porównanie
Pokolenie Y urodzone w latach 1982-1995 – najmniej aktywna kredytowo grupa - 37,4%
- Największa aktywność kredytowa mężczyzn jest w województwie warmińsko mazurskim i wielkopolskim - 45%, najmniejsza w województwie świętokrzyskim - 31%
- Największa aktywność kredytowa kobiet jest w województwie lubuskim i dolnośląskim - 40%, najmniejsza w województwie podkarpackim - 26%
fot. mat. prasowe
Aktywność kredytowa: pokolenie X i Y
Przeczytaj także:
Kredyty mieszkaniowe - bardzo zły kwiecień 2022
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
pokolenie x, pokolenie y, zadłużenie polaków, kredyty konsumpcyjne, kredyty hipoteczne, kredyty mieszkaniowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)