Znamy projekt budżetu UE na 2016 r.
2015-05-27 13:41
Komisja przedstawia projekt budżetu UE na rok 2016 © alswart - Fotolia.com
Przeczytaj także: Budżet UE. Polska mogła uzyskać więcej
Przedstawiony dzisiaj projekt uwzględnia także wkłady na Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który obecnie jest zasadniczym element planu inwestycyjnego dla Europy. Teraz założenia budżetowe trafią do Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich UE, które wspólnie decydować będą o ich ostatecznym kształcie.Nowe miejsca pracy, wzrost gospodarczy i inwestycje
Poniżej przedstawiamy główne elementu projektu budżetu UE na nadchodzący rok.
- Wykorzystanie prawie połowy budżetu (66,58 mld euro) na cele związane z ożywieniem wzrostu gospodarczego, tworzeniem miejsc pracy i zwiększaniem konkurencyjności.
- Wspieranie politycznych priorytetów Komisji Europejskiej, na przykład unii energetycznej i jednolitego rynku cyfrowego, za pośrednictwem programów takich jak instrument „Łącząc Europę” (1,67 mld euro w 2016 r.).
- 1,8 mld euro (30 proc. więcej niż w 2015 r.) przeznaczonych na Erasmus+, europejski program w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, co pomoże ponad 4 mln osobom wyjechać do pracy i na studia na obszarze całej Unii Europejskiej w latach 2014–2020.
- Zwiększanie konkurencyjności dzięki badaniom naukowym i innowacyjności w ramach programów takich jak „Horyzont 2020” (10 mld euro w 2016 r., czyli o 11,6 proc. więcej niż w 2015 r.).
- 2 mld euro w środkach na zobowiązania oraz 500 mln euro w środkach na płatności na fundusz gwarancyjny EFIS, aby wykreować w Europie inwestycje o wartości 315 mld euro. Rozporządzenie w sprawie EFIS (w tym aspekty budżetowe nowej struktury inwestycyjnej) jest przedmiotem toczących się obecnie negocjacji między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi.
- Ogółem 42,86 mld euro przeznaczonych na sektor rolniczy.
fot. alswart - Fotolia.com
Komisja przedstawia projekt budżetu UE na rok 2016
Wiceprzewodnicząca Kristalina Georgiewa, odpowiedzialna za budżet i zasoby ludzkie, powiedziała:
„W obecnej sytuacji gospodarczej mądre wykorzystywanie pieniędzy płatników ma większe znaczenie niż kiedykolwiek w przeszłości. W budżecie na 2016 r. wspieramy ożywienie gospodarcze za pośrednictwem inwestycji na wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, przy czym wspomagamy również zarządzanie wyzwaniami zewnętrznymi takimi jak migracja. Odpowiadamy na najbardziej palące potrzeby, które pojawiły się w Europie i dążymy do osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów”.
fot. mat. prasowe
Projekt budżetu UE na 2016 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)